Yerli Araba Ne Zaman Çıkıyor?

Başbakan Erdoğan’ın geçen yıl TÜSİAD toplantısında dile getirmesi iel birlikte yerli araba haberleri gündemden düşmek bilmedi. O tarihten bu yana bir yıl geçmesine rağmen yerli araba ne zaman çıkacak henüz netleşmedi. Yerili arabayı kim yapacak? Başbakan bunun için bir babayiğit aradığını dile getirmişti. Yerli Aracı kim üretecek nihayet belli oldu. Yerli araba ne zaman çıkıyor henüz net bir tarih vermek mümkün değil. Ancak Koç Grubu Tofaş’ta ortak olduğu İtalyan Fiat ile birlikte yerli araba üretiminde birlikte çalışmak için anlaştı. Yerli araba fiyatı için henüz düşünülen bir rakam yok. Ancak yerli araba ne kadar olacak sorusu herkesin binebileceği bir fiyata ve herkesin kullanmak isteyeceği bir konfora sahip olmalı şeklinde cevaplanıyor. Yerli araç üretimi için böylece ilk hamle gelmiş oldu. Yerli araç fiyatı hakkında ise bir açıklama yapılmadı. En son yerli oto haberleri durumu böyle özetliyor. Yerli otomobil ne zaman çıkacak iki şirketin aralarındaki anlaşmaya bağlı… Ancak üretim sürecinin biraz uzaması bekliyor. Zira ülkemzide yerli araba tasarımı dahil hemen hiçbir konuda bir alt yapı bulunmuyor. Oysa araba üretimi için ciddi bir sanayi altyapısı bulunması gerekiyor. Yerli araba son durum göz önüne alındığında sanayinin yerli aracı değil, yerli aracın sanayii geliştirmesi mümkün olacak gibi görünüyor.  Yerli araç ne zaman çıkacak sorusu için 2013 ylı işaret ediliyor.

Erdoğan’ın çağrısından 1 yıl sonra kesin yanıt geldi. Türkiye’de otomotiv üretiminin yüzde 50’sini yapan Koç Holding, Bursa’da bulunan Tofaş tesislerinde İtalyan Fiat markasının desteği ile teknolojik altyapıyı kullanarak Türk malı otomobili üretecek. Koç Grubu proje için 500 milyon Euro yatırım yapacak. Bursa’da buluna Fiat fabrikasında oluşturulacak 200 bin adetlik ek kapasite bandında üretimler başlayacak. Yerli araba haberlerine göre ilk prototipler 2013, ilk model ise 2014 yılında piyasada satışa sunulacak.

Koç Holding yerli araba ne zaman çıkacak sorusuna yanıt vermek için çalışmalarını sürdürüyor. Koç’un araba üretiminde ortağı olan ve Bursa’da Fiat marka araçların üretimine devam eden Fiat’ın CEO’su Marchionne Türkiye’nin yerli araç üretmek için çalışmasının çok stratejik dorğu bir karar olduğunu söyledi.

Yerli Araba Ne Zaman Çıkıyor?

Yerli araç tasarımı ve yapısı ile farklı bir araç olacak. Yeni bir marka olarak tasarlanacak olan yerli otomobil farklı bir DNA’ya sahip olacak. Piaysada bulunan diğer araçların kopyası olmayacak araç orijinalliği ile dünya pazarona da hitap edebilecek.

Bursa’da bulunan fabrikalarda Fiat’ın B veya C sınıfı platform ve altyapısı kullanılaarak yerli araç imalatı gerçekleştirilecek. Motor ve şasisi ilk etapta Fiat tarafından üretilecek. Yedek parça tedariki ve tasarım Türkiye’de gerçekleşecek. Yatırımın ilk etapta yaklaşık 500 milyon Euro olması planlanıyor. İlk prototipin 2013, ilk modelin 2014’te çıkması hedefler arasında yer alıyor. Fiyatının bugünün koşullarıyla  20-25 bin TL olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan 2012 Güneş Gözlükleri Modelleri Çeşitleri Fiyatları başlıklı makalemizde 2012 gözlük modelleri, 2012 güneş gözlüğü modası ve 2012 güneş gözlüğü modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yerli Araba Ne Zaman Çıkıyor? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

2 Yorum Var

  • demir demiş ki:

    Ülkemize böyle bir hizmet gelmesi gerçekten çok güzel bişey,çokta gurur verici. Ancak motor ve şasisi de burada üretilmiş olsa dahada güzel olurdu diye düşünüyorum. Fakar anlaşma gereği bu şekilde oluyor sanırım. İş adamlarımızda bu işin üstesinden geleceklerdir işallah.Allah onların yar ve yardımcıları olsun yolları açık olsun.

    Tarih:5 Nisan 2012 Saat:10:49
  • mustafa karagülmez demiş ki:

    yerli otomobil ismineden bir türk ismi deyil şase ve motoru neden biz yapamıyoruz dış güçler mi ızın vermiyor ozaman bunun neresi yerli otomobil.işde anlayamadığım nokta burda bu arabanın ismi türk çe karaktere uymazsa ben bu arabayı almam yemin ederim almam saygılar

    Tarih:2 Kasım 2015 Saat:18:51

Bu yazıya yorum yazabilirsiniz..

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.