Yeni Lise Sistemi 2012 Erken Mezun Olmak Nasıl OlacakOrta öğrenimde taşlar yerinden oynuyor. Milli Eğitim liselerde köklü değişikliğe gidiyor. Yeni lise sistemi ile neler gelecek? Eğitim süresi 4 yıla çıkan liselerden erken mezun olunacak. Ders geçemeyenler 6 yıla kadar lisede kalacak. Lise sisteminde değişiklik 2012 planları açıklandı. Eğitimde yeniden yapılanma adı altında gelecek yenilikler ile liseden erken mezun olmak mümkün olacak. Çalışkan öğrenciler okulu üstten ders alarak 3 yılda bitirebilecek. Yeniden yapılanma planına göre yeni lise sistemi 2012 neler içeriyor? Okullarda İstiklal marşı okunmayacak mı? Okullarda andımız kalkacak mı? Son zamanlarda oldukça çok ses getiren andımız kalkıyor mu? Yeni eğitim sisteminde hedeflenen Z- kitap uygulaması nedir? Yeni siteme göre getirilecek olan sınıf yerine ders geçme sistemi sınıf geçme sistemine son veriliyor. Yeni sistemde ders geçme sistemi nedir? 4 yıllık liselerden 3 yılda mezun olma durumu getiriliyor. Yeni sistemde liseden nasıl erken mezun olunacak? Erken mezun olma yeni sistemde nasıl uygulanacak?

Liselerde eğitim sistemi kökünden değişiyor. Ezberci anlayışın yerini uygulamalı eğitim alacak. Sınıf geçme sistemi kaldırılıyor. Bunun yerine ders geçme sistemine geçiliyor. Başarılı ve çalışkan öğrencilerin üstten ders alarak 3 yılda mezun olmalarına imkan getiriliyor. Ders geçme sistemi ile öğrenci 6 defa aynı dersi alabilecek. Böylece lisede tembel öğrenciler 6 yıl devam edebilecek. 2012 lise sisteminde değişiklik planları eğitim sistemini baştan kurguluyor. Başarılı liselilere erken mezuniyet imkanı verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde okul yöneticileri ve eğitim komisyonlarından oluşturulan bir heyetin yeni lise sistemi hakkında çalışmalara başladığı öğrenildi. Lise sisteminde yapılanmaya gidilecek. Yeni lise eğitim sistemine geçilecek. Gerekli hazırlıklar bu komisyon tarafından belirleniyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, lise sisteminin yeniden yapılandırılmasına ilişkin yeni bir çalışmanın olduğunu doğruladı. Dinçer; “Sistemi inceliyor, analiz ediyoruz. Dünyaya bakıyoruz, yapılması gerekenleri yapacağız” dedi. Çalışma kapsamında dersleri tamamlayıp 3 yılda erken mezuniyet yani liseden erken mezun olmak mümkün olacak. Başarısız olan öğrenciler 6 yılda mezun olmaları şartı getirilecek. Sınıf geçme yerine derslik sistemine geçilecek. Bunun ile ilgili çalışmalar komisyon tarafından yürütülüyor.

Dünya eğitim sistemlerini incelediklerini belirten Bakan Dinçer, “Biz dünyaya bakıyoruz, dünyanın bu işi nasıl yaptığını inceliyoruz. Biz de ona göre yeni lise sistemi 2012 ile yapılması gereken değişiklikleri yapacağız. Mevcut sistemleri inceliyoruz, analiz ediyoruz. Toplumsal ihtiyaç uygunluğunu da gördükten sonra lise eğitim sisteminde gereken değişiklikleri yapacağız. Önceden adını koyduğumuz bir değişiklik başlatmayacağız. Yapmaya başladığımız analizlerin sonucuna göre değişiklik yapacağız… Dünyadaki değişmelere ve güncellenmesine etkili bir sonuç doğuracak. Yeni stratejiler çıktıkça paylaşırım. Şimdilik bu kadar açıklama yeter.” dedi.

Yeni Lise Sistemi 2012 Erken Mezun Olmak Nasıl Olacak

Okullarda Andımız Kalkacak mı?

Son günlerde milli güvenlik derslerinin kaldırılmasının ardından gündeme gelen okullarda andımızın her sabah okutulması uygulaması ile ilgili sorulara da cevap veren Milli eğitim Bakanı Dinçer, andımız kalkacak mı sorusunu da yanıtladı. Okullarda müfredatın güncellenmesi ve sadeleştirilmesi çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Dinçer gereken değişikliklerin gerekli incelemelerin ardından yapılacağını söyledi. Bu çalışmaların sonucunda alınacak kararların herkesle paylaşılacağını da sözlerine ekledi.

Yeni Lise Eğitim sisteminde Neler Değişecek

Lise sistemindeki yeni yapılandırmayla ilgili çalışmalar kapsamında yaklaşık 2 aydır çalışmalar sürüyor. Çalışmaların sonucunda toplantılarda şu değişikliklerin yapılması ön plana çıkıyor:

Öğrenciler istedikleri dersi erken alıp, başarılı oldukları takdirde 3 yılda mezun olabilecek.

Başarısız olan öğrenciler 6 yıla kadar derse devam edebilecek.

Lisede sınıf yerine derslik sistemine geçilecek. Öğrenciler matematik ders saatinde dersliğe gidecek, Türkçe dersi saatinde diğer dersliğe gidecek.

Ezber derslerinden ziyade uygulamalı derslere geçilecek.

Bir önceki yazımız olan POMEM 2011-2012 (12. Dönem ve 13. Dönem)Üniversite Başvuru Tarihi başlıklı makalemizde 12. dönem polis, 13. dönem polis ve 2011 2012 lisans polislik başvuruları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir