Yaşlanma Korkusu Sona EriyorYaşlanma karşıtı kremler ile önün geçmeye çalıştığımız yaşlanma belirtileri artık tarihe karışıyor. Yaşlanma korkusu yaşayanlar için yeni bir mucize gerçekleşiyor. Amerikan bilim insanları yaptıkları çalışmalar ile yaşlılık izlerini ve yaşlanma belirtilerini önlemeyi başardı. Laboratuar ortamında fareler üzerine yapılan deneylerde yaşlanma belirtileri olan ve yaşlanma karşıtı kremler ile önlenmeye çalışılan kırışıklıklar, kas kaybı, gözlerde katarakt gibi sorunları geciktirmeyi hatta tamamen ortadan kaldırmayı başardılar.

Saygın bilim dergisi Nature’de yer alan habere göre bilim insanları yaşlanma belirtilerine sebep olan ve insan vücudunda hücrelerin bölünerek yenilenmesini engelleyen atıl hücreleri yok etmeyi başardılar. İnsan vücudunda belli bir yaştan sonra bölünerek hücre yenilenimsine engel olan ve yaşlanma hücreleri olarak bilinen bu hücreler insan bağışıklık sistemi tarafından dışlanıyor. Ancak bu hücreleri zamanla sayısı artıyor ve yaşlanma belirtilerine sebep oluyor. Yaşlanma karşıtı kremler bu hücrelerin sayısını azaltarak nispeten gecikme sağlıyor. Yaş ilerledikçe artan hücre sayısı yaşlı insanlarda mevcut hücrelerin % 10’una kadar yükseliyor. Amerikan Mayo Klinik’te yapılan araştırmada bilim insanları, genetik değişime uğratılmış fareler üzerinde yaptıkları denemelerde yaşlanma belirtilerine sebep olan ve yaşlanma hücresi olarak biline tüm atıl hücreleri yok etmeyi başardılar.

Yapılan işlemin ardından yaşlanma belirtilerine sebep olan bu hücrelerden arındırılmış farelerin üzerinde üç önemli yaşlanma belirtileri gözlendi.  Gözlerde katarakt oluşması, kas dokusunun zayıflaması ve ciltte kırışıklıkların oluşması gibi olaylar gözlemlerle denetlendi. Yaşlanma belirtilerine sebep olan atıl hücrelerin alındığı farelerde yaşlanma belirtileri çok ciddi oranda azaldı. Yaşlanmış fareler üzerinde yapılan denemelerde ise kas hücrelerinde önemli oranda yenilenmeler ve düzelme tespit edildi.

Yapılan araştırmanın sonuçları insanlar üzerinde de yaşlanma belirtilerinin ve yaşlanma korkusuna sebep olan olayların yavaşlatılması ve tamamen ortadan kaldırılmasına dair umutları yeninden diriltti.

Yaşlanma Korkusu Sona Eriyor

Bilim insanları yaşlanma korkusuna son verecek ve yaşlanma belirtilerini yok edecek insan üzerinde bir çalışmanın yapılabileceğini, yaşlanan hücreleri devre dışı bırakması için bağışıklık sisteminin uyarılabileceğini ya da üretecekleri özel protein sayesinde sadece yaşlanan hücreleri hedef alan bir ilaç geliştirilebileceğini dile getirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir