Yasaklı Sitelere Giriş Programı DNS Ayarı ile GirmekBilişim suçları ile mücadele ve illegal içerikli siteleri engellemek için son zamanlarda mahkemeler kararlar alıyor. Genellikle işimize yarayan bir bilgiyi aradığımızda siteye girişte “Bu siteye erişimim mahkeme kararı ile durdurulmuştur” gibi bir ifade ile karşılaşıyoruz. Bilişim suçlarına karışmamıza, illegal içerikle işimiz olmamasına rağmen bazen bu sitelere girmek bizim için elzem olabilir. DNS değiştirme yöntemi ile yasaklı sitelere giriş yapabiliriz. Erişimi engellenen yasaklı sitelere giriş için bazı programlarda bulunmaktadır. Hepimiz için bazen yasaklanmış sitelere girmek çok gerekli olabilir. Bu makalemizde yasaklı sitelere nasıl girilir bu konuda birkaç yöntem anlatmaya çalışacağız. Yasaklı sitelere giriş programı olarak kullanılan belli başlı birkaç program da bulunmaktadır. Ancak yasaklı sitelere giriş DNS’leri bu iş için her zaman tercih etmemiz gereken yöntem olmalıdır. Çünkü kapatılmış sitelere girmek için program kullanmak bağlantımızı zayıflatabileceği gibi bazı ek sorunları da beraberinde getirebilir.

Yasaklı sitelere giriş yöntemleri arasında en belirgin ve etkili olanı yasaklı sitelere giriş DNS sunucularını kullanmak olacaktır. Yasaklı sitelere giriş 2012 DNS adreslerini makalemizin devamında sizlerle paylaşacağız. Yasak sitelere giriş programı indir seçenekleri de bu sorunun çözümü için bir yöntem olabilir. Ancak DNS değiştirmek yasaklı sitelere giriş sitesi kullanmak daha etkili ve pratik olacaktır. Yasaklı sitelere giriş DNS 2012 ayarlarını sizlerle paylaşacağız. Yasak sitelere giriş 2012 yılında da bir iki küçük değişiklik ile hemen hemen aynı mantık ile yapılabilmektedir. Yasaklı sitelere giriş DNS ayarları en basit seviyedeki internet kullanıcıların bir iki adımda kolayca halledebileceği biçimde yapılabilir. DNS ayarları ağ bağlantıları üzerinden değiştirilebilir. Hızlı DNS ayarları mahkeme kararıyla yasaklanmış sitelere girmemize olanak tanımaktadır. Bu iş için ayrıca ktunnel gibi proxy siteler kullanabilir. Ancak en pratik ve basit yöntem yabancı DNS adresleri kullanarak erişimi sağlamaktı.

Yasaklı Sitelere Giriş Nasıl Yapılır?

Ülkemizde internet hukuku henüz tam olarak oturmadığı için çok farklı sebeplerden dolayı popüler siteler dahi kapatılabilmektedir. Örneğin bir dönem Youtube erişimi dahi mahkeme kararı ile engellenebilmiştir. Sizlerde aradığınız bir konuya erişmenizde karşınıza çıkan yasak kararını DNS ayarlarını değiştirerek aşabilirsiniz.

Yasaklı Sitelere Giriş Programı DNS Ayarı ile Girmek

Fakat DNS adresi değiştirmek, ya da yasaklı sitelere giriş programı kullanmak bazı sitelere erişimde sorun çıkmasını engellememektedir. Bu durumlarda Proxy siteler kullanmak etkili olacaktır. Fakat genel itibari ile DNS değiştirmek işimizi görecektir.  Size anlatacağımız aşağıdaki yöntemler ile DNS adreslerini elle girerek yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Bu işlemleri yaparak yasaklı sitelere girme programı kullanmadan erişimi sağlayabilirsiniz.

Windows 7 İşletim Sisteminde Yasaklı Sitelere Girişi DNS Ayarları

Windows 7 işletim sistemi kullanıcıları yasaklı sitelere girmek için aşağıdaki gibi DNS adreslerini değiştirerek erişimi sağlayabilir.

Başlat > Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi yolunu kullanarak açılan sayfada sol taraftaki “bağdaştırıcı ayarlarını değiştir” sekmesine tıklayın. Açılan pencerede kullanılan ağa sağ tuşa basıp özelliklere tıklayınız. Karşınıza gelen sayfada ”İnternet Protokol Sürümü 4” seçeneğine çift tıklayın. Açılan pencerede IP adresi seçeneklerini değiştirmeden alt taraftaki Aşağıdaki DNS sunucusu adresini kullan seçeneğini aktif hale getirin. Bu seçeneği tıkladığınızda aktif olan DNS satırlarına 4.4.2.2 – 4.4.2.1 ya da 8.8.8.8  – 8.8.4.4 sayılarını yazın. Farklı DNS adresleri bularak deneyebilirsiniz.

Windows XP İşletim Sisteminde Yasaklı Sitelere Giriş DNS Ayarları

Windows XP işletim sistemi kullananlar aşağıdaki açıklamaya göre DNS Adreslerini değiştirerek yasaklanmış sitelere erişim sağlayabilirler.

Başlat >> Denetim masası >> Ağ Bağlantıları >> Yerel Ağ Bağlantıları yolunu kullanarak ayar sayfasına ulaşın. Yerel Ağ Bağlantıları simgesine sağ tıklayarak özellikleri tıklayınız. Açılan pencerede ”İnternet İletişim Kurallarına” tıklayınız. Açılan pencerede yine IP seçeneklerine dokunmadan Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan seçeneğini aktif hale getirerek DNS satırlarına yukarıda verilen DNS adreslerini yazınız. Tamam diyerek çıkın. Bu işlem internet hızınızda ve bağlantınızda bir değişiklik yapmayacaktır. Ancak genel olarak bütün yasaklı sitelere girmek mümkün olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Resim Fotoğraf Üzerine Yazı Yazma Programı Sitesi Imagechef başlıklı makalemizde aşk avatar yapmak, bayraklara ismim yazmak ve duvara yazı yazmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir