Windows İşletim Sistemli İlk NokiaAkıllı telefon piyasasında kıyasıya bir rekabet yaşanıyor. Apple’ın iPhone serisi ile başlattığı atılım ile telefon üreticileri kadar işletim sistemi üreticileri de bu alanda rekabet etmekteler. Telefon üreticileri yeni modelleri için yazılımları büyük bilişim firmalarından destek alarak üretiyor. Son olarak piyasaya çıkan Nokia’nın yeni modelleri Lumia 800 ve Lumia 710 işletim sistemi olarak Microsoft’un telefonlar için ürettiği işletim sistemi olan Windows Phone işletim sistemi ile bu piyasada iOS kullanan iPhone ve Android işletim sistemi kullanan Samsuglar ile rekabete girecek.

Windows Phone 7.5 işletim sistemi ile çalışan ilk Nokialar meraklılarına tanıtıldı. Apple’ın akıllı telefon konseptini çıkarması ile bir anda kızışan telefon üretimi piyasasında eski devlerden Finlandiyalı Nokia sessiz kalması ile çok konuşulmuştu. Nokia’nın yeni cihazlar ile rekabeti nasıl sürdüreceği merak konu olmuştu.

Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia, piyasada uzun zamandır merak edilen akıllı telefon konseptini tanıttı. Windows işletim sistemi kullanan Nokia akıllı telefonları görücüye çıktı. Lumia 800 ve Lumia 710 kod adı verilen yeni cihazlar, firmanın Apple iOS ve Google Android telefon işletim sistemleriyle rekabete gireceği ilk modelleri olması yönünden merak uyandırdı. Nokia bu alanda uzun zamandır sessiz kalıyordu.

Nokia’nın CEO’su Stephen Elop Londra’da Nokia’nın akıllı telefon konseptinin son modelleri olan Lumia 800 ve Lumia 710’un tanıtımlarında konuştu. Elop Windows Phone 7.5 (Mango) işletim sistemi kullanan Lumia 800 ve Lumia 710 telefonların tanıtımında, modellerin Nokia’nın yeniden doğuşu olacaklarını iddia etti. Microsoft ile Nokia geçtiğimiz yıl akıllı telefon üretiminde işbirliği yapacaklarını geçen yıl açıklamıştı.

Windows İşletim Sistemli İlk Nokia

Nokia akıllı telefon piyasasında sessizliğini iki yeni modeli olan Lumia 800 ve Lumia 710 ile bozmuş oldu. Nokia Lumia 800 ve Lumia 710 modellerinde en çok tutulan serisi N9’u esas alarak tasarladı. Nokia CEO’su Elop Lumia 800’ü ilk gerçek Windowslu telefon sloganı ile tanıttı. Nokia’nın yeni modelleri olan Lumia 800 ve Lumia 710 isimli akıllı telefonlar Avrupa, Amerika ve Asya’da eş zamanlı olara Kasım ayı içinde piyasada olacak.

Noika’nın son modeli olan Lumia 800 1.4 GHz işlemci barındırıyor. Lumia 800, 3.7 inç AMOLED çoklu-dokunmatik ekran özelliği ile dikkat çekiyor. Lumia 800, N9 tasarımında olduğu gibi sağlam ve şık polikarbonat dış tasarıma sahip. Lumia 800, 16GB dahili depolama alanına ek olarak, 25GB büyüklüğünde SkyDrive ‘bulut’ depolama alanıyla da kullanıcılarının yüzü güldürecek. Lumia 800’ün kamera çözünürlüğü 8MP. HD video çekimi yapabilen kamerası ve mercek aksamı Carl Zeiss marka olarak üretildi.

Görüntü olarak da tercih sebebi olacak olan Lumia 800 1.2 cm kalınlığında. Lumia 800 fiyatı ise ABD ve Avrupa’da vergiler hariç satış fiyatının 585 dolar olarak tahmin ediliyor.

Nokia’nın bir diğer akıllı telefon modeli olan Lumia 710 Windows Phone 7.5 işletim sistemi ile çalışıyor. Nokia Lumia 710’da 1.4 GHZ hızında bir işlemciye ve 8GB dahili depolama alanına sahip. Lumia 710, 3.7 inç ekran ve siyah ve beyaz ön yüzü ile dikkat çekiyor. Lumia 710’un kamera çözünürlüğü 5MP. Lumia 710 fiyatının vergiler hariç 375 dolar civarında olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Xbox 720 Ne Zaman Çıkacak başlıklı makalemizde Xbox 720 fiyatları, Xbox 720 ne zaman çıkacak ve Xbox 720 oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir