Özürlü Evde Bakım Maaşı Nedir? Evde Bakım Aylığına Nasıl Başvurulur? Evde Bakım Aylığı Belgeleri ve SorgulamaEvde bakım maaşı veya evde bakım aylığı olarak bildiğimiz uygulama ülkemizde binlerce özürlü ve bakıma muhtaç kişinin ve ailesinin yüzünü güldüren bir uygulama olmuştur. Evde bakım aylığı evinde bakıma muhtaç kimse bulunduran ve bakımını üstlenen kişilere ödenen bir ödenektir. Bu yazımızda evde bakım aylığı nedir, evde bakım aylığına nasıl başvurulur, evde bakım aylığı belgeleri nelerdir bu konuları ele alacağız. Ülkemizde sayıları yüz binleri bulan ailenin yararlandığı evde bakım aylığı kimler alabilir, evde bakım maaşına kimler başvurabilir bunları anlatmaya çalışacağız. Evde bakım maaşı belgelerini ve evde bakım maaşı nasıl alınır süreçlerini sizlerle paylaşacağız. Ayrıca her ay hesaba yatan bu para için evde bakım aylığı sorgulama işlemleri nasıl yapılır kısaca değinmeye çalışacağız. Evde bakım maaşı sorgulama örneğin Mart, Nisan, Mayıs, Haziran evde bakım aylığı yattı mı diye hak sahiplerinin sorgulamasına imkan tanıyor.

Evde Bakım Aylığı Maaşı Nedir?

Ülkemizde 2006 yılından bu yana uygulanan bakıma muhtaç kişilere evde ücretle bakılması hem bakıma muhtaç insanları hem de bakan kişileri rahatlatan bir uygulamadır. Uygulama kapsamında yatalak hastası veya özürlü yakını olan aileler, bu hastalarına evde baktıkları için hak ettikler evde bakım aylığını ya da evde bakım maaşını aylık olarak alabiliyor. Ayrıca evde bakım hizmetleri kapsamında bu hastaların tıbbi gereksinimleri karşılanıyor. Doktor muayeneleri de ev ziyaretleri ile düzenli olarak takip ediliyor. Ülke genelinde 2006 yılından bu yana evde bakım uygulaması ile yaklaşık 300 bin engelli ve bakıma muhtaç vatandaşın aile yakınlarına evde bakım aylığı ödemesi yapılıyor.

Özürlü Evde Bakım Maaşı Nedir? Evde Bakım Aylığına Nasıl Başvurulur? Evde Bakım Aylığı Belgeleri ve Sorgulama

Evde Bakım Aylığı Maaşı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı başvurusun nasıl yapılır? Evde bakım maaşı müracaatı için neler gerekir? Evde bakıma muhtaç yakını bulunan aileler, özürlü yakını olan aileler bu durumlarını belgeleyen evrakları alarak, yaşadıkları yerin il veya ilçelerinde bulunan sosyal hizmetler müdürlüğüne, bakıma muhtaç olan kişi çocuk ise Çocuk Esirgeme Kurumu Müdürlüğü’ne, bu merkezlerin olmadığı yerlerde il ve ilçe mülki idare birimlerine başvurabilirler. Evde bakım maaşı başvuruları başvuru yaptığınız yere göre değişen sürelerde sonuçlanmaktadır. Evde bakım maaşı bağlanması başvurusu işlemleri 15 gün kadar sürebilmektedir. Ancak bu süre başvuru yoğunluğuna göre değişebilir. Evde bakım aylığı müracaatı sırasında yetkililere süre konusunda danışınız. Bu sürenin geçmesi durumunda takipçisi olun.

Evde Bakım Hizmeti Aylığı Müracaatı Başvurusunda İstenen Belgeler

Evde bakım hizmetleri için başvuru süreci nasıl işler? Evde bakım aylığı müracaatları nasıl yapılır? Evde bakım hizmeti parasına nasıl başvurulur? Evde bakım aylığı başvurusu için gereken belgeler hangileridir. Biraz bu süreci anlatalım. Evde bakım aylığı almak için gereken belgeler biraz fazla ama gözünüzü korkutmasın. Bir gün içerisinde hepsini toplarsınız. Bir kısmı zaten sizde mevcut olabilir. Evde bakım hizmeti maaşları başvurusu için gereken evraklar konusuna geçelim.

Özürlü Evde Bakım Hizmeti Müracaatında İstenilecek Belgeler

Evde bakım aylığı için başvuran kişiden bir dilekçe istenir. (Evde bakım başvurusu dilekçesi örneğini indirmek için tıklayınız)

Özürlü veya bakıma muhtaç kişinin T.C.kimlik numarası beyanı için özürlü ve bakıcının kimlik fotokopileri,

Özürlünün veya bakıma muhtaç kişinin durumunu gösteren sağlık kurulu raporu,

Evde Bakım maaşı talep formu (Evde bakım maaşı talep formunu indirmek için tıklayınız)

Özürlünün veya hastanın varsa öğrenim durumunu gösteren belge,

Anne babasının boşanma durumu varsa boşanma kararı,

Evde bakıma muhtaç kişinin yaşadığı hane halkı için kimlik bildirim formu, muhtardan form 5 olarak isteyebilirsiniz,

Özürlü veya bakıma muhtaç kimsenin 2 adet vesikalık fotoğrafı,

Bakımı üstlenen kişileri gelir durumuna ilişkin beyan belgesi (Evde bakım aylığı başvurusu gelir beyan belgesi örneği indirmek için tıklayınız)

Özürlünün veya hastanın vasisi varsa, vasilik atanmasına ilişkin mahkeme kararı,

18 yaşını tamamlamış olup akıl hastalığı veya akıl zayıflığı olan, işlerini göremeyen veya korunması ve bakımı için kendisine sürekli yardım gerekmesi durumu olanlar…  Başkalarının güvenliğini tehlikeye sokması nedenleriyle kısıtlanması gerekli bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, kısıtlanması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı,

Yatılı ve sürekli bakımı için resmi veya özel bakım merkezine yerleştirilecek olanlar için 18 yaşını tamamlamamış bakıma muhtaç özürlü için ilgili mahkemelerden alınacak, koruma altına alınması ve bir bakım merkezine yerleştirilmesi kararı ile velayet altında değil ise vesayet altına alınması ve vasi atanması kararı

Bu evrakları tamamlayarak ilgili kurumlara başvurunuzu yapabilirsiniz. Evde bakım aylığı başvurusunun sonuçlanma süresi başvuru merkezine göre değişmektedir. Bu nedenle başburu sırasında bu sürenin ne kadar olduğunu öğrenin. Hizmetin sonuçlandırılması başvuru yoğunluğu dolayısı ile her ilde farklı sürelerde oluyor. Örneğin Ankara için 4 ay, İstanbul için 6 ayı bulmaktadır. Başvurunuzun cevaplanma süresini öğrenmeniz, sürenin aşılması durumunda hakkınızı aramanız için önemlidir.

Evde Bakım Maaşı Aylığı Sorgulama

Evde bakım parası miktarı asgari ücret netine göre hesaplanmaktadır. 2012 yılı Ocak Haziran dönemi evde bakım parası 634,65 TL Temmuz Aralık 2012 evde bakım parası 673,30  TL olarak belirlenmiştir. Bu miktarlar asgari ücret baz alınarak hesaplanmaktadır. Evde bakım aylığı sorgulama hak sahiplerinin alacakları maaşı aylık olarak sorgulayarak öğrenmelerini sağlar. Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri hak sahiplerinin SGK üzerinden durumlarını incelemelerine olanak tanımaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kocası Ölen Dul Kadınlara Maaş Bağlanması Yasası Ne Zaman Çıkacak? başlıklı makalemizde dul kadına maaş yasası, dul kadınlara maaş ne zaman bağlanacak ve dullara maaş bağlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response

  1. Ocaktan Şub 9, 2015

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir