Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır? Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçesi ÖrnekleriUzun yıllardır kredi kartı kullanıcısısınız ve sizden binlerce lira kart ücreti kesildi. Geçmişe dönük kredi kartı aidatlarını geri almak için neler yapmalı? Bilindiği gibi Yargıtay 13. Hukuk dairesi son emsal kararı ile bankaların tahsil ettiği kredi kartı aidatı, hesap işletim ücretleri adı altındaki parların hukuksuz olduğuna ve bunların 10 yıl geriye dönük olarak kart sahiplerine ödenmesi gerektiğine hükmetti. Geriye dönük kredi kartı aidatı dilekçe ile geri alınabiliyor. Yargıtay’ın kararı gereği 10 yıl geriye dönük kredi kartı aidatı geri almak için ne yapmalı? Ödenmiş kredi kartı aidatı iade almak için tüketicilerin izlemesi gereken yol ve yöntemler konusunda tüketici dernekleri yoğun bir çalışma başlatmış bulunuyor. Birden fazla kart kullanan ve geriye dönük bakıldığında ciddi bir rakam ödemiş olanlar kredi kartı aidatı nasıl geri alınır sorusunun yanıtını bekliyor. Bu yazımızda geçmişte ödediğiniz kredi kartı aidatını geri almak konusunda neler yapılabileceğini ele alacağız. Kredi kartı aidatını geri alma 2012 yılında çıkan hukuki bir karar ile artık tüketici lehine sonuçlanan bir süreç haline geliyor. Bu konuda hazır kredi kartı aidatını geri alma dilekçesi örnekleri de mevcut bulunuyor. İlerleyen günlerde ödenmiş kredi kartı aidatlarını geri almak için neler yapılacağı ve kredi kartı aidatlarını geri almak için dilekçe örnekleri ile ilgili ayrıntılı yazılarımız sürecek.

Ödenmiş Kredi Kartı Aidatlarını Nasıl Geri Alırım?

Tüm kart kullanıcıları bu kararın ardından ödediğim kredi kartı aidatlarını nasıl geri alırım diye düşünüyor. Bu konuda Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin bankaların aldıkları kart aidat paralarını geri ödemesi gerektiğini söyledi. Aidatlarını geri almak isteyenlerin bankaya dilekçeyle başvuru yapmaları gerekiyor. Ancak bazı bankalar bu konuda yılmayarak sonuna kadar hukuki süreci takip ediyor. Fakat emsal karar ile birlikte mahkemeler tüketici lehine sonuçlanmaya başladı.

Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır? Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçesi Örnekleri

Kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücreti adı altında Türkiye’de bankalar son 1 yılda tüketiciden 3.2 milyar lira tahsil etmiş bulunuyor. Bankalar bu kesintileri sözleşmelerde yer alan bir maddeye dayandırarak aldıkları için hukuki olduğunu söylüyor. Ama Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı 10 yıl geriye doğru aidatları alma imkanı veriyor. Üstelik önceden kullanılmış ve iptal edilmiş kartlar içinde aidatı geri almak mümkün.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin İzlenecek Yol

Yargıtay kart aidatları ile ilgili emsal kararında kanunda haksız şart olmasından dolayı sözleşmenin altına atılan hiçbir imza tüketiciyi zorlayamayacağına hükmetti. Burada şöyle bir durum var. Banka o kartı vermek için sözleşmeyi şart koşuyor. Dolayısı ile bu anlaşma karşılıklı rıza ilişkisine dayanmıyor.

Kredi kartı aidatı geri almak için öncelikle bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kesilen kart aidatını ödemek istemediğinizi ve bunun geri verilmesini talep edin.

Ancak hemen bütün bankalar kolay dize gelmiyor. Bu nedenle bu ilk adımdan sonuç alabileceğinizi beklemeyin. Müşteri temsilcisinden olumsuz yanıt aldığınızda bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize kredi kartı aidatı iade dilekçesini iadeli taahhütlü olarak gönderiniz. Böylece alan personelin imzasını elde etmiş olursunuz.

Verdiğiniz kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi dilekçesine rağmen banka direnmeye devam ederse hukuk yolunu ya da bankayla görüşme yoluna başvurmak durumundasınız. Bu noktada banka ile kartı iptal ettirme pazarlığı sonuç verebilir. Bankalar bu noktada ya aidatı veriyor ya da sizinle pazarlığa başlıyor.

Ancak banka bu aşamaya kadar aidatı geri ödemeyi kabul etmezse ve sizden kart ücreti kesilmeye devam ediyorsa, bu kez bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın bünyesinde bulunan hakem heyetlerine giderek şikayetçi olunuz. Hakem heyetlerinde hazır dilekçelere kart aidatı kesintisini belgeleyen ekstrenizi de ekleyerek, ücretsiz şikayetçi olabilirsiniz.

Hakem heyetlerindeki aidat davalarının çoğunu tüketiciler lehine sonuçlanmaktadır. Banka, itirazını tüketici mahkemelerine yapıyor. Buradan da genellikle tüketiciler lehine karar veriliyor.

Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllık kadarsa, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı gereğince geriye dönük tüm aidatlarınızı isteme hakkınız da bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Yıllık Üyelik Hesap İşletim Ücreti ve Kredi Kartı Aidatları İadesi İçin Dilekçe Örnekleri 2012 başlıklı makalemizde hesap işletim ücreti iade için dilekçe örneği, kart aidatı geri alma ve kart aidatını geri almak için dilekçe örneği hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir