Kredi Kart Aidatı Vermemenin Yolları Yeni Kredi Kartı Alacaklar Aidattan Nasıl Kurtulur?Bankaların haksız yere aldıkları kredi kartı aidatları ve hesap işletim ücreti adı altında kesilen paraların geri alınması ile ilgili tartışma sürüyor. Yıllardır bu konuda bir yasal düzenleme yapmayan idareciler bu haksız kazanca göz yumarken Yargıtay’ın bir emsal kararı ile kredi kartı aidatlarını geri alma için bazı yollar belirmişti. Kredi kartı aidatı ödememek için ve ödenen kredi kartı aidatlarını geri almak için tüketici derneklerinin bilgilendirme çalışmaları sürüyor. Son olarak dilekçe ile başvurarak kredi kartı aidatı geri alma konusunda kaymakamlıklarda kurulan hakem heyetleri tüketicilerin ellerini güçlendirdi. Ancak yeni alınacak kredi kartı aidatı ödememek için ne yapmalı sorusuna verilecek net bir yanıt yok henüz. Bankalar keyfi olarak bu parayı sizden tahsil ederken, siz uzun süren süreçlerle boğuşarak paranızı tahsil edebiliyorsunuz. Son olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin çok basit bir yöntem ile kredi kartları aidatlarını vermemek için ne yapılması gerektiğini anlattı. Bu yöntem kredi kartı ödememenin yolları bakımından ne kadar basit görünse de o kadar da etkili oluyor. İşte kredi kartı aidatı vermemek için ne yapmalı sorusunun yanıtı…

Kredi Kartı Aidatı Vermemek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi Kart aidatı vermemenin yolları çok karmaşık hukuki süreçleri gerektiriyor gibi görünüyor. Ancak yeni kart alacakların aidat vermemesi için en etkili yol BDDK Başkanı Tevfik Bilgin tarafından anlatıldı. Bilgin “Benzincideki pompacı sözleşmeye ‘aidat ödemeyeceğim’ diye yazmış, ödemiyormuş. Bu kadar basit… Sözleşme geldiğinde bunu şart koyun, olmazsa başka bankaya gidersiniz” dedi.

Bankalar ile kredi kartı kullananlar arasında kredi kartı aidatı tartışması sürerken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin’den ilginç bir ‘tavsiye’ geldi. Bilgin, “Kredi kartı sözleşmesine el yazınızla ‘aidatı ödemeyeceğim’ yazın ve ödemeyin” dedi. Yöntemi de bir benzincide çalışan pompacıdan öğrendiğini söyledi. Tabi bu yeni kartlara aidat vermemek için geçerli. Eski ödediğiniz kart aidatlarını almak için hala hukuki süreci işletmeniz gerekiyor.

Kredi Kart Aidatı Vermemenin Yolları Yeni Kredi Kartı Alacaklar Aidattan Nasıl Kurtulur?

Yeni kredi kartlarına aidat vermemek için ne yapılması gerekir konusunda konuşan Bilgin “Cuma günü benzin almak için girdiğim istasyonda pompacı, kredi kartı aidatını ödemediğini söyledi. ‘Nasıl ödemiyorsun’ diye sorduğumda, ‘Sözleşme geldiğinde arkasına aidatı ödemeyeceğim diye not düşüp öyle imzaladım’ dedi. Bu kadar basit… Bankacı kredi kartı için geldiğinde bu notu ekleme şartı koyun. İzin vermiyorsa başka bankaya gidersiniz.”

Kısa süre önce Yargıtay 13. Hukuk dairesi verdiği bir kararla geriye dönük kredi kartı aidatı tahsil etmek ve hesap işletim ücretlerinin tahsilini sağlamak için emsal bir karara imza atmıştı. 10 yıllık kredi kartı aidatını geri almanın önünü açan karar ile bankalar ve müşterileri arasında kesinti tahsilatı savaşları başladı. Yargıtay kredi kartlarından alınan ücretin yasal olmadığı yönünde aldığı kararın ardından tüketici dernekleri ödenmiş kredi kartı aidatlarını ve hesap işletim ücretlerinin tahsili için banka müşterilerine dilekçe örneklerine kadar varan yöntemler ile yardımcı olmaya başlamıştı. Ancak bazı bankalar işi sonuna kadar zorlamaya devam ediyor. Bankalar Birliği tüketicinin altında imzası bulunan sözleşmelere istinaden kredi kartı ücretlerinin ve hesap işletim ücretlerinin tahsil edildiğini vurgulama devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan E-Devlet SSK Sorgulama www.turkiye.gov.tr Üzerinden Nasıl Yapılır Resimli Anlatım başlıklı makalemizde e devlet şifresi, e devlet sorgulama ve e devlet ssk hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir