Kocası Ölen Dul Kadınlara Maaş Bağlanması Yasası Ne Zaman Çıkacak?Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın eşi vefat eden dul kadınlar için başlattığı iki ayda bir 250 lira maaş uygulamasında ilk maaşlar 1 Nisan’dan itibaren yatırılmaya başlanacak. Ayrıca yaşlılık maaşı alan kadınlar, dul maaşı almayı tercih edebilecek. Kocası ölmüş kadınlara maaş bağlanması ile ilgi çalışmalar Bakan Fatma Şahin’in müjdesi ile ilk defa duyurulmuştu. Geliri ve sosyal güvencesi olmayan dullara maaş bağlanması ile ilgili çalışma Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Boğaziçi Üniversitesinin yürüttüğü bir çalışma ile ülkemizde eşi vefat etmiş yardıma muhtaç dul kadınların sayısının tespiti ile başladı. Bu kapsamda eşi vefat eden kadına maaş uygulaması gündeme geldi. araştırmada ülkemizde kocası ölen dul kadınlara para verilmesi konusu bu kadınların en büyük ihtiyacının barınma ve nakit sıkıntısı olduğunun tespiti ile kararlaştırıldı. Kocası vefat etmiş dul kadınlar çocuklarına bakabilmek için valilik ve belediyelerden yardım görüyor. Ancak bakanlık dul kadına maaş yasası ile bu kadınların bir güvenceye kavuşturulmasını amaçlıyor. Bu amaçla yürütülen ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından oluşturulan bir komisyon dul kadınlara maaş ne zaman bağlanacak sorusunun yanıtı olacak süreci yaklaşık 6 aydır sürdürüyordu. Bu kapsamda 2012 Nisan ayında eşi ölmüş dul kadınlara maaş yasası kapsamında dul kadınlar ilk maaşlarını alabilecekler.

Kocası Ölen Dul Kadınlara Maaş Bağlanması Yasası Ne Zaman Çıkacak?

Başbakan Erdoğan’ın ‘8 Mart Kadınlar Günü’nde Mardin’de açıkladığı eşi vefat eden kadınlara 250 lira maaş ödenmesi uygulaması 1 Nisan’da hanımların hesaplarına ilk aylıklarının yatırılmasıyla başlayacak. Ayrıca eşi vefat etmiş dul maaşı alan kadınlar tercih ederlerse dul maaşı almayı seçebilecekler.

Eşi Vefat Eden Dul Kadınlar Ne Zaman Maaş Almaya Başlayacak?

Kocası ölen dul kadınlar ile ilgili yapılan düzenleme kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 35 bin başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 10 bin dul kadının aylığı bağlandı. Bu kişilerin aylıkları 1 Nisan 2012 tarihinden itibaren hesaplarına yatırılacak. 2012 Mayıs ayından itibaren iki ayda bir 500 lira kocası ölmüş dul kadınlara yardım olarak ödenecek.

Yasa kapsamında eşi öldüğü için yaşlılık aylığı alan kadınlar dilerlerse dul aylığı alabilecekler. Tercih bu kadınlara bırakıldı. Eşi ölen dul hanımların akıllarındaki ‘yaşlılık aylığı alanlar, dul maaşı alabilecek mi?’ sorusu da böylece cevap bulmuş oldu. Eşi vefat etmiş olan kadınlar yaşlılık aylığı değil dul maaşı almak istiyorum derlerse kocası ölmüş kadınlara verilen dul aylığından yararlanabilecekler. Şu ana kadar 2 bin kadın bu konuda başvuruda bulundu. 2022 sayılı yasa çerçevesinde kocası hayatta olmayıp 110 lira yaşlılık aylığı alan dul kadınlar iki ayda bir verilecek 250 lirayı tercih edebilecek. Hatta mahkeme kararıyla hem yaşlılık aylığı hem dul maaşı almak da mümkün olabilecek.

Dullara 250 TL Maaş Almak İçin Ne Yapmalı? Kimler Dul Maaşı Alabilir?

Yapılan çalışmalar ile kimlerin 250 TL dul aylığı alabileceği de belirlenmiş oldu. Bakanlık bu konuda sıkı bir takip yapıyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndaki mütevelli heyeti eşi vefat eden dul kadınların maaş başvurularını değerlendirmeye alıyor. Yapılan incelemelerde Sosyal Yardımlaşma Bilgi İletişim Sistemleri (SOYBİS) üzerinden inceleme başlatılıyor. Başvuru yapan eşi vefat etmiş dul hanımlar çapraz kontrollerde, bu kişilerin herhangi bir yardım alıp almadıkları tespit edilmeye çalışıyor. Eşi ölmüş dul kadınların başka bir gelir kaynağı olup olmadığı inceleniyor. Eğer bu kadınların başka geliri yoksa 250 lira maaş bağlanıyor. Kocası ölmüş dul kadınlara verilecek maaşlar Ziraat Bankası ve PTT’den tahsil edilecek.

250 TL Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kadınlar, kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvuruda bulunuyor.

Başvurudan itibaren tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülüyor.

Sistemde dosyası bulunanların, durumu güncellenecek ve mütevelli heyetine gönderiliyor.

Dosyası bulunmayanlar için dosya oluşturuluyor. Ev ziyareti yapılarak, sosyal inceleme raporu tutuluyor. Bu incelemelerde yine vakıf mütevelli heyetine gönderiliyor.

Başvuru sahibi çalışabilecek durumdaysa İŞKUR’a kaydı yapılıyor.

Yardım yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar veriyor.

Kocası ölmüş kadın eğer yardıma hak kazanırsa Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, nakdi yardımı bankaya yatırıyor.

Hak sahiplerinin sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı (evlenme, işe yerleştirilme gibi) her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip ediliyor.

Bir önceki yazımız olan 2B Yasası Son Durum Arazi Satışları Rayiç Bedel ve İndirim Oranları başlıklı makalemizde 2B arazileri, 2B arazileri ipotek edilecek mi ve 2B arazileri son durum hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response

  1. elmas kandoğmuş Nis 20, 2012

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir