Kıdem Tazminatı Kalkacak mı Son DurumÇalışanları yakından ilgilendiren yeni istihdam stratejisi hükümetin programında yer alıyordu. Hükümet bu konudaki çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Yeni istihdam strateji belgesinin en bilinen ve tartışılan maddesi ise kıdem tazminatının kaldırılması… Hükümet programında kıdem tazminatının kaldırılması ve yerine yeni bir sistem getirilmesi yönünde bir madde var. Yeni sistem olarak Avusturya Modeli olarak bilinen sisteme geçilmesi düşünülüyor. Avusturya Modeli nasıl bir sistem bütün çalışanların ve işçi temsilcilerinin merak konusu oldu. Eğer hükümetin hedefi gerçekleşirse kıdem tazminatı sistemi kalkıyor, yerine Avusturya modeli olarak bilinen kumbara sistemi geliyor. Evlilik nedeni ile işten ayrılan kadının kıdem tazminatı alabilmesi için gereken şartlar nelerdir gibi birçok kıdem tazminatı ile ilgili yan konu da cevap bekliyor. Hamilelik veya doğum nedeni ile işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alma hakkı bulunur mu? Kıdem tazminatı alma hakları işçilerin en çok savundukları haklarından birisi. Çalışanların bundan vazgeçmek gibi bir niyetleri yok. Kıdem tazminatı alma koşulları zaten işçileri memnun etmiyorken, kıdem tazminatı alma şartları mevcut durumda işçi lehine değilken, kıdem tazminatı alma şartları 2012 yılı sonunda kaldırılması ve yeni bir modele geçilmesi üstündeki belirsizlik sürüyor. Kıdem tazminatı alma süresi ve kıdem tazminatı alma yolları hakkından vazgeçmek istemeyen işçi temsilcileri tepki vermeye hazırlanıyor.

Kıdem Tazminatı Nedir?

Hükümet çalışma hayatını yeniden düzenleyecek yeni istihdam stratejisi belgesince kıdem tazminatı hakkı nasıl hesaplanır gibi soruları bir kenara bıraktı ve kıdem tazminatı kalkacak mı sorusunu manşetlere taşıdı. Çalışma bakanı kıdem tazminatı kalkacak mı soruların ısrarla hayır dese de hükümetin yeni bir sistem üzerinde çalıştığı biliniyor. Kıdem tazminatı kalkıyor ve yerine Avusturya modeli geliyor.  Kıdem tazminatı kalkıyor mu henüz net bir açıklama gelmedi ancak kıdem tazminatı kalkıyor torba yasa değişiklikleri kapsamında çalışanların yeni bir sistem ile iş terkleri ve emeklilik durumlarında alacakları toplu para hesaplanacak. Kıdem tazminatı ne demek, kıdem tazminatı ne kadar olacak, yeni sistem kıdem tazminatı kadar işçi lehine olacak mı, kıdem tazminatı ne kadar 2012 gibi sorular çalışanların kafasını kurcalıyor. Kıdem tazminatı ne kadar sürede alınır, kıdem tazminatı ne kadar sürede ödenir, bilindiği gibi bu konularda da büyük sorunlar yaşanıyor.

Kıdem Tazminatı Yerine Gelecek Avusturya Modeli Nedir

Kıdem tazminatı ne kadar zamanda ödenir sorusunun artık bir anlamı kalmayacak. Zira hükümet önümüzdeki aylarda netleştireceği yeni istihdam projesi ile kıdem tazminatını kaldırmayı ve yerine Avusturya modeli olarak bilinen kişisel tazminat hesabı getirmeyi planlıyor. Kıdem tazminatı ne kadardır ve kıdem tazminatı ne zaman alınabilir gibi sorular anlamını yitirecek. Kıdem tazminatının kaldırılması ve yeni sistemin devreye girmesi ile birlikte çalışanın işten ayrılması ile kıdem tazminatı ödemesi yapılmayacak. Çalışana toplu para verilmesi yerine işsizlik fonunda çalışanın kişisel bir hesabı olacak ve düzenli olarak buraya ödemeler yapılacak. Çalışan hesabını sürekli takip edebilecek. Kıdem tazminatı ne zaman hak edilir bunu çalışan anında takip etme şansına sahip olacak. Kıdem tazminatı ne zaman kalkacak henüz net bir tarih vermek zor. Yeni açıklanacak istihdam projesi ile takvim netleşecek. Kıdem tazminatı ne zaman kalkıyor henüz bilinmiyor. Ama yeni sistemin detayları netleşmeye başladı. Buna göre yeni kurulacak kişisel fonda biriken paranın kullanımı belirli şartlara ve kurallara bağlanacak. Yeni sistemin devreye girmesi ile birlikte her çalışan kendi özel hesabını takip etme ve biriken parayı görme şansı yakalayacak. Kıdem tazminatı nedir nasıl hesaplanır böylece herkes kendi hesabından görebilecek. Kıdem tazminatı sistemi bu şekilde köklü bir değişim göstermiş olacak. Kıdem tazminatı sistemi kalkacak mı sorusuna kalkınma bakanı net bir cevap vermese de hem işsizlik hem de kıdem tazminatı sisteminin aynı anda uygulanmasının doğru olmadığını vurguluyor. Kıdem Tazminatı sisteminin kaldırılması ile ilgili ayrıntıların yeni istihdam stratejisi belgesi ile açıklığa kavuşması bekleniyor.

Kıdem Tazminatı Kalkacak mı Son Durum

Kıdem Tazminatı sisteminin kaldırılması ve yerine yeni bir sistem kurulması ile hükümet işsizlik fonu gibi olmamasını ve yeni fonun başka amaçlar için kullanılmamasını hedefliyor. Kıdem tazminatı tartışmaları bununla sınırlı kalmayacak. Kıdem tazminatı yerine kumbara sisteminin getirilmesinin çalışanlar için bir hak kaybı olacağı tartışmaları sürüyor. Kıdem tazminatı yerine ne geliyor henüz net bir sistem ve kesintiler ile rakamlar belli değil. Kıdem Tazminatı yerine ‘Kişisel Tazminat Hesapları’ sisteminin ayrıntılarının da ilerleyen günlerde netleşmesi bekleniyor.

Kıdem tazminatının ödenmesi için gereken koşullar nelerdir ve kıdem ve ihbar tazminatı alabilme şartları gibi konularda büyük değişiklikler yaşanacak. Hükümet kıdem tazminatı sistemini değiştirmekte oldukça kararlı görünüyor. Eğer hükümetin istediği şekilde sistem değişirse kıdem tazminatında kişisel hesap dönemi başlayacak. İşçiler kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama gibi şeylerle uğraşmayacak. Kişisel kıdem hesaplarında biriken parayı kendileri de görebilecek ve takip edebilecek. Kişi, kıdem ve ihbar tazminatı hesaplaması gibi işten kendisi ayrılması durumunda karşılaştığı sorunlar ile karşılaşmayacak.  Kıdem ve ihbar tazminatı nasıl hesaplanır tartışmaları son bulacak. Yapılacak yeni değişikliği en fazla işverenler talep ediyor. Ancak işçi örgütleri endişeli çünkü kıdem tazminatı, paradan öte, sosyal boyutu da olan bir konu. Yeni sistem ile işçinin eline geçecek para miktarı oldukça azalabilir.

Kıdem ve ihbar tazminatı nedir, kıdem ve ihbar tazminatı talebi, kıdem ve ihbar tazminatı zamanaşımı gibi kavramlar tarihe karışabilir. 2012 yılı kıdem tazminatı ve kaldırılması ile ilgili tartışmaların dorukta olacağı bir yıl olacak. Kişisel tazminat hesapları sistemi 2012 yılında en çok konuşulacak konuların başında geliyor. Kişisel tazminat hesapları sistemi 2012 yılında devreye girmeyebilir. Ancak Kişisel Tazminat Hesapları’ sistemi ile ilgili çalışmaların bu yılsonuna kadar tamamlanması ve aşamalı olacak geçilmesi hedefleniyor. Kumbara sistemi olarak da bilinen yeni sistem Ulusal İstihdam Stratejisi çalışmaları içinde yer alıyor. Bu strateji belgesi henüz açıklanmadı. Ancak hükümetin kıdem tazminatı ile ilgili bir çalışma yürüttüğü biliniyor.

Mevcut çalışma sisteminde işsizliğe sebep olarak uzun çalışma saatleri gösteriliyor. İşverenlerin daha fazla işçi istihdam etmesinin önünde duran engeller ise sigorta ücretleri ve kıdem tazminatı gibi ödemeler. Hükümet bu konularda işveren lehine değişiklikler yaparak istihdamın arttırılmasını hedefliyor. Yeni sistem ile herkese kıdem tazminatı hesabı açılacak ve işçiler, çalışanlar kıdem tazminatı hesaplarında biriken parayı anlık olarak görebilecek. Bu sistemin yeni açıklanacak işsizliğin önlenmesine yönelik istihdam paketinde yer alması bekleniyor.

Yeni sistem ile işten ayrılma durumunda işveren toplu ödeme yapmayacak. Bunun yerine oluşturulacak bir fon ile belli dönemlerde kesintiler uygulanacak. İşveren bu fona ödemeler yapacak. İşçi fonda biriken parasını görebilecek. İşçinin ayrılması durumunda bu fonda biriken paradan ödemeler yapılacak.

Kıdem Tazminatı Hesaplamahttp://ynb.datassist.com.tr/tazminat1.jsp

Kıdem Tazminatı Haberi İzle


Bir önceki yazımız olan İntibak Yasası 2012 Son Durum Nedir? başlıklı makalemizde emeklilik yasasında son durum, intibak yasası 2011 ve intibak yasası 2012 hakkında bilgiler verilmektedir.

One Response

  1. mustafa uysal Kas 10, 2013

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir