İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur

Bilindiği gibi İŞKUR Türkiye İş Kurumu iş dünyasında istihdam edilmek üzere işgücü tespiti yapan bir kurumdur. İş arayanlar bu kurum üzerinden yetenek ve becerileri doğrultusunda işe yerleştirilir. İşkura kayıtlımıyım diye merak edenler için işkur kayıt sorgulama, işkura kayıt olmak isteyenler için işkur’a nasıl kayıt olunur, işkur kayıt formu işkura kayıt yenileme, işkura kayıt için gereken evraklar, işkura üye olma gibi konularda bazı bilgileri sizinle bu yazımızda paylaşacağız.

İşkura nasıl kayıt olunur en açık anlatımı ile buradan öğrenebilirsiniz. İşkura kayıt formu bilgilerini buradan öğrenebilirsiniz. Daha önceden kayıtlı olanlar için işkura kayıt yenileme ile ilgili ayrıntılı bilgileri de sizlerle paylaşacağız. İşkura kayıt için gereken evrakları da yazımızın sonunda bulabilirsiniz. İşkura başvuru konusunda aklınıza gelen tüm soruların yanıtlarını buradan vermeye çalışacağız. İşkura üye olmanın avantajları nelerdir, iş kuran nasıl kayıt olunur detaylı bir biçimde anlatmaya çalışacağız.

İşkura Başvuru

İşkura kayıtlımıyım diye merak edenler, işkura kayıt yenileme yaptırmak isteyenler, işkura kayıt için gerekli evraklar nelerdir öğrenmek isteyenler şu adımları takip edebilirler. İşkura üye olmak için öncelikle iskur.gov.tr adresine giriniz. Karşınıza çıkan sayfada sayfanın iki yanında birer (sağ ve sol) menü ile karşılaşacaksınız. Sağ tarafta bulunan menüden hem işveren girişine hem de işkura üye ol veya işkura üye girişi bölümleri bulunmaktadır. Daha önceden işkura kayıt olmadıysanız sol menüdeki işkura kayıt ol butonunu kullanınız. Bu sayfada anlatılan yönergeleri izleyerek üşkura üye olma sürecinizi tamamlayabilirsiniz. İşkura üye ol butonuna tıkladıktan sonra karşınıza bir üyelik sözleşmesi çıkacak. Bu sözleşmeyi okuyarak onaylamanız istenmektedir. Maddeleri okuduktan sonra onaylıyorum butonunu tıklayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz.

İşkura kayıt formuna buradan sonra ulaşabilirsiniz. İşkura kayıt yenilemek isteyenlerin ise daha farklı bir yol izlemesi gerekiyor. Bu yolda sayfada ayrıntılı bir biçimde anlatılıyor. İşkura kayıt için gereken evraklarda işkura üye ol sayfasında sıralanmıştır. İşkur başvurunuzu bundan sonra istenen adımları takip ederek devam ettiriyoruz.

Bu aşamaların ardından karşımıza alt alta dizilmiş iki kutucuk çıkıyor. Üstteki kutucuk doğrulama işlemi için. Buraya yan tarafta bulunan doğrulama kodunu giriyoruz. Altta olan kutucuğa ise TC kimlik numaramızı yazmamız isteniyor. Daha sonra adımız, soyadımız, baba adı, anne adı gibi bir çok detayı doldurmamız isteniyor. Bu aşamaları tamamlayarak işkura başvurumuzu yapmış oluyoruz.

İşkur Şifre Değiştirme

İşkura kayıtlımıyım diye merak edenler için bu aşamadan sonra zaten kaydınız varsa sistem size bir uyarı vererek bu TC numarası ile daha önce kayıt yapıldığını hatırlatıyor. Eğer iş kura başvurunuzu daha önce yaptıysanız ve şifrenizi unuttuysanız şifrenizi tekrar almanız için şifre hatırlatma bölümünden daha önce girmiş olduğunuz e-posta adresinize şifrenizi isteyebilirsiniz. Eğer işkura başvurunuzu ilk defa gerçekleştiriyorsanız böyle bir hatırlatma gelmeyecektir. İşkura kayıt formunun devamını doldurarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur

İşkura Kayıt İçin Gerekli Evraklar

İş arayanların işkur ünitelerine kayıt yaptırabilmeleri için aşağıdaki sıralanmış şartları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

14 yaşını doldurmuş olmak

Türk vatandaşı olmak, (çalışma izni almış olan 25.09.1981 tarihli ve 2527 sayılı Kanuna tabi Türk soylu yabancılar hariç)

Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport gibi geçerli belgelerden biri istenir.

Kayıt esnasında fiili askerlik görevinde bulunmamak.

Kişilerin mesleklerinin tespitinde beyan esas alınır. Beyanların gerçek dışı olmasından Kuruma hiçbir sorumluluk yüklenemez.

Hükümlüler için:

Cumhuriyet Savcılığından alınmış “Eski Hükümlü Belgesi” veya Cumhuriyet Savcılıklarınca tasdik edilen “Tahliye Edilen Eski Hükümlüye Ait Durum Bildirme Formu”. aslı veya onaylı örneği

Özürlü iş adayları için:

Sağlık Kurulu Raporu aslı veya onaylı örneği,

İşgücünde aranan nitelik ve yetenekler,

İşgücüne verilecek ücret, varsa sosyal yardımlar, ihtiyacın ne kadar süre içerisinde karşılanmasının istendiği.

Terörden mağdurları için;

Terörden etkilendiğine dair “Durum Belgesi” ve “İş İstek Formu” .nun aslı veya onaylı örneğini,

İşkur’a Nasıl Kayıt Olunur yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

14 Yorum Var

 • Turgut ÇETİN demiş ki:

  iş arıyorum

  Tarih:19 Nisan 2012 Saat:09:51
 • ibrahim İLKAN demiş ki:

  Çok acil işe ihtiyacım var..!

  Tarih:22 Haziran 2012 Saat:08:50
 • bilal kurtay demiş ki:

  yeni bir iş arıyorum şoförüm

  Tarih:27 Haziran 2012 Saat:19:53
 • serpil gürleme demiş ki:

  işkur kayıdımı yenileme

  Tarih:21 Temmuz 2012 Saat:10:02
 • uğur mercan demiş ki:

  iş arıyorum

  Tarih:4 Eylül 2012 Saat:15:15
 • seda aydınalp demiş ki:

  çocuk gelişimi mezunuyum ama işsizim ilgilenirseniz memnun olurum

  Tarih:5 Eylül 2012 Saat:17:56
 • ekrem güneş demiş ki:

  işim yok çalışmak istıyorum gereğin yapılmasını arz ederim

  Tarih:5 Eylül 2012 Saat:19:54
 • hüsamettin dursun demiş ki:

  işsizim bunalımdayım. önlisans mezunuyum ve uç yıldır çalışmıyorum.bana yardım edin.yoksa intihar edeceğim.

  Tarih:24 Ekim 2012 Saat:13:56
 • gülcan kaygusuz demiş ki:

  İş arıyorum ama yok. Allah hepimize yardım etsin. Amin.

  Tarih:31 Aralık 2012 Saat:06:37
 • osman kutanis demiş ki:

  Ben işkur kaydımı yenilemek istiyorum gereğini arz ederim, saygılarımla.

  Tarih:18 Mart 2013 Saat:15:08
 • ergün demir 21 senelik kaydım var yenilemek istiyorum demiş ki:

  girişimi yenilemek istiyorum 21 senelik.

  Tarih:5 Haziran 2013 Saat:15:28
 • ergün demir demiş ki:

  21 sene dir kaydım olamasına ragmen iş imkanı saglamdı niye olsunki dayı olmaktan sonra.

  Tarih:5 Haziran 2013 Saat:15:32
 • bilal kaplan demiş ki:

  ben işkur kaydımı yenilemek istiyorum

  Tarih:20 Eylül 2013 Saat:06:29
 • esma saruhan demiş ki:

  Hatay reyhanli iskurdan is ariyorum hastayim calismaya ihtiyacim var

  Tarih:22 Eylül 2016 Saat:10:35

Bu yazıya yorum yazabilirsiniz..

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.