İntibak Yasası 2012 Son Durum Nedir?

Uzun zamandır tartışılan intibak yasası ile ilgili sona gelindi. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Çelik yasa ile ilgili intibak yasası son durumu değerlendirdi. İntibak yasası son durum nedir sorunu yanıtlayan Çelik emeklilerin aylardır beklediği emeklilik yasasında son duruma dair değerlendirmelerde bulundu. İntibak yasası kimleri kapsıyor, intibak yasası hesaplama, intibak yasası nedir, intibak yasası 2012 ile ilgili tüm soruları yanıtlayan bakan çalışmanın tamamlandığını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklileri ilgilendiren “intibak” yasasının ayrıntılarını açıkladı. Bakan Çelik “2 milyon 743 bin emeklinin yüzde 70’inin yararlanacağı yasa, 1981 öncesi emekli olanları da kapsıyor” dedi.

İntibak Yasası Kimleri Kapsıyor?

Bakan Çelik’in yaptığı açıklamalara göre intibak yasası son durum tamamlandı. İntibak yasasında en çok merak edilen soru intibak yasası kimler kapsıyor sorusu. Türkiye’de birbirinden farklı zamanlarda emekli olan kişilerin farklı emeklilik hesaplamaları ile emekli edilmelerinden kaynaklanan maaş eşitsizliğini önlemeye dönük bir çalışma olarak intibak yasası nedir sorusuna cevap verilebilir. Ancak ülkemizde birbirinde çok farklı dönemlerde emekli olan çok farklı emekli grupları var. Öncelikle emeklilik yasasında son duruma bakıldığında intibak yasası sadece işçi yani SSK emeklilerini kapsıyor. Bağkur ve emekli sandığı çalışanları bu yasadan faydalanamayacak. İntibak yasası hesaplama sadece işçi emeklileri için geçerli olacak. Bakan’ın verdiği bilgilere bakılırsa sadece 1981 ve öncesinde emekli olanlar intibak yasası 2012 kapsamında değerlendiriliyor.

Çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı Çelik, “Çalışma zamanları aynı, prim ödeme tutarları aynı olanların maaşlarının hangi yıl emekli olduklarına bakılmaksızın eşitlenmesine olanak verecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıkladı. İntibak yasası 2012 nedir ile farklı zamanlarda emekli olsalar da aynı primi ödeyen ve aynı iş günü sayısı ile emekli olanlara eşit ücret ödenecek. 2000 yılının sonundan yapılan yasal düzenleme ile emeklilere ülkenin gelişme hızına bağlı olarak sağlanan faydadan % 100 pay ayrılmıştı. 2008’den bu yana da maaşlarda yapılan düzenlemeler ile bu pay % 30 olarak uygulanıyor. Ancak intibak yasası 2011 son durum 2000 öncesi dönemlerden kaynaklanan eşitsizlikler gidermek üzere tasarlanıyor. İntibak yasası son durum ile birlikte aynı iş günü ve aynı primi ödeyen emekliler arasında maaş farkı ortadan kalkacak. Emeklilik yasasında son durumu değerlendiren Çelik, intibak yasası kimleri kapsıyor sorusuna bu yasadan yaklaşık olarak 20milyon 743 bin emeklinin faydalanacağını söyledi.

İntibak Yasası 2012 Son Durum Nedir?

İntibak yasası hesaplamalarına göre 1981 ve 1978 yıllarında değiştirilmiş olan emeklilik sistemlerinden eşitsizlik doğduğu için yasa olarak 1981 kullanılacak. İntibak yasası 2000 yılından önce emekli olanları ilgilendiriyor. 81 öncesi de, 81 sonrası da, 87 süper emekliler, 88-99 arasındaki emekliler de intibak yasası 2012 ile birlikte bu yasanın içinde var. 2000 öncesi yaşlılık maaşı alanlar 1 milyon 635 384 kişi, malullük maaşı alanlar 31 bin 258 kişi, ölüm neticesinde bağlanan maaşlı 1 milyon 76 bin 789 kişi olmak üzere toplam 2 milyon 743 bin kişi intibak yasası kapsamına giriyor.

İntibak yasası ile birlikte 10 TL’den başlayıp 250 TL’ye kadar maaşlara artış yansımaları olabilecek. Ancak intibak yassı bir zam uygulaması değil. 2 milyon 743 bin kişinin yüzde 68′i ile yüzde 76′sı intibak yasası hesaplamasından yararlanacak, gelişme hızından verilecek olan paya göre bu oran kesin bir hal alacak.

İntibak Yasası 2012 Son Durum Nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bir Yorum Var

  • ibrahim güllüpınar demiş ki:

    pekala bu intibak yasasındaki uygulama 2013 te deniyor,ben 1998 yılında emekli oldum yanlış hesaplamadan dolayı bu intibak yasasını çıkarıyorlar,peki benim 14 yıl boyunca eksik aldığım maaşların farkları nasıl ödenecek sayın yetkililer yoksa bizim bu paralar gümemi gidecek,siz sayın vekiller bir kuruşun hesabını yapıp hemen kanun çıkarıp uygulamaya koyuyorsunuz bize gelince para yok 2013 ü bekleyin diyorsunuz bunun adalet neresinde?siz 7 milyar maaşla geçinemiyoruz diye ağlıyorsunuz,bize 700 tl ile geçinin diyorsunuz.eğer o aldığınız paralarda benim veya çocuklarımın hakkı varsa zehir zıkkım olsun allah yedirmek nasip etmesin,hiç birinize hakkımı helal etmiyorum.

    Tarih:26 Ocak 2012 Saat:14:19

Bu yazıya yorum yazabilirsiniz..

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.