Genel Sağlık Sigortası NedirÇalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı yürüttüğü çalışma ile Yeşil Kart uygulamasına son vermeye hazırlanıyor. Yeni çalışma ile 59 kişi genel sağlık sigortası kapsamında sosyal güvenceye alınıyor. Yeşil kart sahiplerini ve 59 milyon kişiyi ilgilendiren genel sağlık sigortası nedir? Genel sağlık sigortasından yararlanma şartları nelerdir. Genel sağlık sigortası sorgulama nasıl yapılacak? Genel sağlı sigortası kanunu son durum nedir? Genel sağlık sigortası pirimi ne kadar olacak? Genel sağlık sigortası yönetmeliği ne zaman tamamlanacak? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

59 milyon kişinin yararlanacağı genel sağlık sigortası nedir soruları uzun zamandır zihinleri meşgul ediyor. Genel sağlık sigortası başvuruları 1 Ekim tarihinde başlayacak. Genel sağlık sigortası yararlanma şartlarını taşıyan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamı dışında bulunan, sosyal güvencesi olmayan kişiler ile Yeşil Kart hakkında yapılan son değişiklik ile Yeşil Kartları iptal edilen yaklaşık 3 milyon kişinin kayıt olması gerekiyor. Genel sağlık sigortası kanunu kapsamında olması gereken ve başvuru yapmayanlara 760 lira ceza kesilecek.

Genel sağlık sigortası kanunu üzerinde çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Genel sağlık sigortası kanunu ile genel sağlık sigortası sorgulama, genel sağlık sigortası yararlanma şartları, genel sağlık sigortası primi, genel sağlık sigortası yönetmeliği gibi düzenlemelere son hali veriliyor. Ancak genel sağlık sigortası kanunu hazırlanmasına karşın genel sağlık sigortasının sağlıklı bir biçimde işlemsi için gereken alt yapı SGK tarafından henüz hazırlanamadı. Genel sağlık sigortası nendir sorusu ilk olarak 2008 yılında kamu oyu tanıştı. O dönemde tüm sosyal güvenceden mahrum vatandaşları kapsayacak bir genel sağlık sigortası kanunu üzerinde çalışmalar başlatılmasına rağmen alt yapı eksikliğinden dolayı çalışmalar 2010 yılına ertelenmişti. Genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarını düzenleyecek genel sağlık sigortası kanunun vatandaşların daha fazla mağdur olmamaları için biran önce meclis gündemine alınması bekleniyor.

Genel Sağlık Sigortası Sorgulama

Genel sağlık sigortası sorgulama diğer sosyal güvenceler gibi sigorta kurumlarından ya da e-devlet şifresi olanlar için SGK internet adresi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilecek. Genel sağlık sigortası sorgulamalarında prim ödemeleriniz ve genel sağlık sigortasında yararlanma şarları hakkında bilgi edinilebilecek. Genel sağlık sigortası nedir diye merak endeler için yapılabilecek en genel tarif ise hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilerin gelir durumlarına göre belirlenen prim ödemeleri ile sağlık güvencesine kavuşturulmaları olarak açıklanabilir. Genel sağlık sigortası sorgulaması ile başvuruda bulunan hak sahipleri sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarını öğrenebilecek.

Genel Sağlık Sigortası Yönetmeliği

Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan genel salık sigortası kanununa göre hazırlanan genel sağlık sigortası yönetmeliği kapsamında herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar SGK tarafından belirlenen tarihlerde genel sağlık sigortası başvurusunda bulunacaklar. Genel sağlık sigortası yönetmeliğine göre genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarını taşıyanlar sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek. Ancak bu kişiler genel sağlık sigortası kanununa göre genel sağlık sigortası primlerini kendileri ödeyecek. Genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarına sahip oldukları halde başvuruda bulunmayanlara ise 760,5 lira para cezasına çarptırılacaklar. Genel sağlık sigortası sorgulaması sonucunda sağlık hizmetlerinden yararlanması kararlaştırılan vatandaşların gelir tespitleri yapılacak. Buna göre genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarını taşıyan kişilerden gelirler 1521 lirayı aşanlar aylık 182,5 lira prim ödeyecek.

Genel sağlık sigortası sorgulaması sonucunda SGK tarafında gelir tespiti yapılan kişilerden ailede fert başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üte birinin altında olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödenecek. Genel sağlık sigortası pirimi devlet tarafından ödenecek ailelerin kişi başına düşen aylık gelirlerinin 253,50 liradan daha az olması gerekiyor.

SGK tarafından yapılan gelir tespitinde kişi başına düşen aylık geliri; brüt asgari ücretin 3’te 1’i (253.50 TL) ile brüt asgari ücret kadar (760.50 TL) olan kişilerin genel sağlık sigortası primi olarak aylık 30.42 TL ödemesi gerekecek. Kişi başına düşen geliri SGK tarafından brüt asgari ücret (760.50) ile brüt asgari ücretin 2 katı (1521 TL) arasında tespit edilen kişiler aylık 91.26 TL Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecek. Kişi başına düşen geliri; brüt asgari ücretin 2 katından fazla (1521 TL’den fazla) olarak tespit edilenler de genel sağlık sigortası yönetmeliği uyarınca aylık 182.52 TL genel sağlık sigortası primi ödeyecek.

Genel Sağlık Sigortası Nedir

Genel sağlık sigortası nedir sorusu için kafasında net bir cevap belirmeyenler için genel sağlık sigortası prim hesaplama usullerine bir örnek vererek açıklayalım. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan 4 kişilik bir ailenin aylık 1200 lira gelir elde ettiğini varsayarsak, kişi başına 300 lira aylık gelir elde edilmiş olur. Genel sağlık sigortası kanunu kapsamında brüt asgari ücret 760 lira olarak baz alınırsa asgari ücretin üçte biri 253 lira olarak hesaplanır. Kişi başına 253 liradan fazla gelir kazanan örnek ailemizin bu durumda ayda 30 lira prim ödemesi kaydıyla sağlık yardımlarından faydalanma imkanı olacak. Bir başka örnek verecek olursak genel sağlık sigortası sorgulaması sonucu 5 kişilik bir ailenin eline toplam 1000 lira geçtiği tespit edilirse bu ailenin asgari ücretin üçte birinden daha az kişi başı gelir (200 lira) elde ettiği görülecektir. Bu durumda bu ailenin genel sağlık sigortası primi devlet tarafından karşılanacak.

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

Genel sağlık sigortasından yararlanma şartları da genel sağlık sigortası kanunu ile belli esaslara dayandırılıyor. Genel sağlık sigortası yönetmeliği gereği genel sağlık sigortasına aile sahibi eşlerden birisinin dahil olması yeterli olacak. Eşlerin bakmak zorunda olduğu kişiler genel sağlık sigortası kanununa göre sisteme dahil olan bireyin güvencesi ile ücretsiz sağlık hizmeti alabilecekler. Ancak ailelerin çocukları için daha önceden yapılan bir düzenleme ile 18 yaşına kadar tüm çocuklar sigortalı sayıldıklarından, ayrıca öğrenim gören çocuklar 25 yaşına kadar sigortalı olduklarından, bu çocuklar da genel sağlık sigortalı sayılacak. Genel sağlık sigortası yönetmeliğine göre bu yaşı ve şartları geçen çocukların kendi genel sağlık sigortası primlerini ödemeleri gerekecek. Bu durumda bu çocukların da genel sağlık sigortasından yararlanma şartlarını taşıyorlarsa kendi kayıtların yaptırmaları gerekecek.

Genel Sağlık sigortası Primi Nasıl Hesaplanacak

Genel sağlık sigortası nedir ve hayatımıza neler katacak. Sağlık güvencesi konusunda ne gibi yenilikler getirecek? Bu soruların cevaplarını sistemin devreye girmesi ile daha net olarak görebileceğiz. Ancak genel sağlık sigortası kanunu ve genel sağlık sigortası yönetmeliği ile belirlenen esaslara göre genel sağlık sigortası primi hesaplanması ve ödenmesi için gelen kurallar tespit edilmiş durumda. Genel sağlık sigortası sorgulaması sonucunda SGK tarafından bireylerin ödeyeceği genel sağlık sigortası primi netlik kazanacak. Bireylerin gelirlerinin genel sağlık sigortası sorgulamaları sonucunda hesaplanması ile işsiz olduğunu belgeleyen ve herhangi bir geliri olmadığını tespit ettiren kişilerin genel sağlık sigortası primlerinin hesaplanması için gereken gelir tespiti bu kişilerin harcamaları üzerinden tespit edilecek. Gelir beyan edemeyen kişilerin faturaları, kira ödemeleri gibi harcamaları genel sağlık sigortası yönetmeliğine göre genel sağlık sigortası primi hesaplanmasında esas kabul edilecek.

Genel Sağlık Sigortası Ne Zaman Uygulanacak

Temelleri 2008 yılında atılmaya başlanan genel sağlık sigortası çalışmaları o dönemde yeni düzenleme ile birleştirilen ve SGK adını alan kurumun alt yapı çalışmalarını tamamlaması amacı ile 2010 yılına ertelenmişti. Bu süre içerisinde çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı genel sağlık sigortası kanunu hakkındaki çalışmalarını son aşamaya getirdi. Ancak SGK alt yapı olarak sistemi devreye sokacak aşamaya henüz gelemedi. Genel sağlık sigortası yönetmeliğine göre düşünülen altyapı çalışmaları henüz olgunlaşmadığından sistemin yeninden ertelenme durumu söz konusu. Genel sağlık sigortası primlerine esas alınacak gelir tespiti ve genel sağlık sigortası sorgulama alt yapıları geniş bir alt yapı ve araştırma çalışmaları gerektiriyor. Ancak uygulamanın devreye girmesi ile bu konulardaki eksiklikler yüzünden vatandaşın mağdur olmaması için genel sağlık sigortası kanunu ve genel sağlık sigortası yönetmeliği hazır olmasına rağmen çalışmanın yeninden ertelenmesi gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan 2012 Ek Ders Ücretleri Belirlendi başlıklı makalemizde 2012 öğretmen ek ders ücreti ne kadar, 2012 öğretmenlerin ek ders ve 2012de öğretmen ders ücretleri fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir