Elektrikli Araba Modelleri ve FiyatlarıFosil yakıtlar, insan hayatındaki en büyük devrimlerden birisiydi. Ancak günümüz dünyasında tükenmeye yüz tutan bu yakıtların yan etkileri, dğaya zararları ve artan maliyetleri yeni enerji alanlarına yönlenmemize sebep oluyor. Fosil yakıtlarla çalışan arabaların yerini alacak olan elektrikli otomobiller ise birer birer görücüye çıkıyor. Eletrikli araç modelleri ve fiyatları henüz çok bilinmiyor. Ayrıca eletrikli otomobil kullanımı için alt yapı ağı henüz emekleme devresinde. Elektrikli araba modelleri yinede insanlarınartan yakıt amliyetlerini düşürmek, daha hesaplı araçlara sahip olmak için başvurdukları bir alternatif. Henüz modelleri çok yeni olan ve yeterli kullanım alanları olmayan araçların kısa bir sürede yaygınlaşması bekleniyor. Yinde elektrikli araba fiyatları, diğer modellere göre henüz geliştirilme aşamsında olmasına rağmen çok yüksek sayılmaz. Neredeyse tüm ülkeler teşvik açısından vergileri düşük tutarken, ülkemizde de elektrikli araç ÖTV oranları yüzde 3 gibi bir oran olarak belirlendi. Normal araç vergilerine baktığımızda elektriki araba vergileri poldukça cazip. Peki en iyi elektrikli araba modeli hangisi? Elektrikli otomobil ne kadar kullanışlı? Bu yazımızda elektrikli otomobiller, hibrit araçlar üzerine bir araştırma konumuz.

Elektrikli Araba ÖTV Oranları

Devlet, elektrikli otomobilleri teşvik etmek için elektrikli araba ÖTV oranlarını çok düşük tuttu. Normal araçlara kıyaslandığında, bu araçlarda vergiler motor hacmine göre belirlenirken, elektrikli araçlarda vergi oranları motor gücüne tespit ediliyor. Yeni açıklanan vergi oranlarına göre elektirkli otomobil ÖTV vergi oranları şöyle;

Motor gücü; 85 kilovatı geçmeyen elektrikli araçlar için yüzde 3,

Motor güçleri 85-120 kilovat arasında olan elektrikli otomobiller için yüzde 7

Motor güçleri 120 kilovatı geçen elektrikli araçların ÖTV vergi oranları ise yüzde 15

Elektrikli Otomobil Modelleri ve Fiyatları

Markalar yeni modellerinde artık elektrikli araç modellerini de görücüye çıkarıyor. Elektrikli arabalarda en büyük sorun şarj süresi ve enerjinin kısa sürede bitmesi. Bütün otomobil üreticileri elektrikli otomobil modellerinde bu sorunları aşmak ve mümkün olan en yüksek verimi elde etmek için çabalıyor. Bu alanda öne çıkan belli başlı elektrikli araba modeller daha şimdiden oldukça kaydadeğer sonuçlar aldı.

Elektrikli Araba Modelleri ve Fiyatları

Markaların elektrikli otomobil modelleri bu yılın ikinci yarısında normal satışlar için pazara inecek. Elektrikli araba modeleri içerisinde en çok adını duyuran marka ise Renault oldu. Renault Kangoo, Fluence elektrikli modellerini satışa çıkarmaya hazırlanıyor. Ayrıca marka Twizy ve Zeo adlı iki farklı  elektrikli otomobil modelini de görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Elektrikli araçların tasarımları diğer araçlara göre oldukça yetersiz. Üreticiler bu araçları tasarlarken ağırlığı son derce düşük tutmaya gayret ediyor. Türkiye’de üretilen yerli elektrikli araba olan Fluence Z.E, bu alanda en çok adını duyuran ve normal yakıtlı araçlara en çok yaklaşan araç. Renault Fluance elektrikli arabafiyatı yaklaşık 26 bin Euro civarında satışa çıkıyor. Renault elektrikli araç, 100 kilometrede gündüz 2.5 TL, gece ise 1.5 TL’lik elektrik harcayarak büyük tasarruf sağlıyor.

Bunun yanında diğer üreticiler de elektriki araç modellerini ve fiyatlarını duyurmaya başlıyor. Elektrikli otomobil sektöründe iddialı bir diğer marka ise Audi. Audi elektrikli otomobil modelleri A2 adı ile oluşturulan konseptte yer alıyor. Henüz üretim aşamasında olan Audi A2 aile konsepti, 4 kişilik bir aile arabası olarak tasarlanmış. Audi elektrikli araba fiyatı ise henüz net değil.

Elektrikli araç piyasasında yeni çıkan bazı markalar ve modelleri de büük talep görüyor. Bu alanda kompakt arabalar tercih sebebi. Elektrikli araba ZAP XEBRA 2010 model bir araç. Piyasada bu elektrikli otomobilin fiyarı 12.500 Dolar civarında seyrediyor. Bir diğer elektrikli araç üreticisi Miles ZX40 elektrikli araba modeli de oldukça rağbet görüyor. Bu elektrikli araç fiyatı tahmini olarak söylenebilir. Henüz üretim aşamasında olan aracın da 20 bin Dolar civarında satılması bekleniyor. Miles ZX40 elektrikli otomobil maksimum 50 mil civarında yol alabiliyor. Azami sürat saat te 25 mil olarak tahmin ediliyor.

Elektrikli otomobil modelleri arasında en gözde markalardan birisi de Opel. Opel elektrikli araç modelleri için Ampera serisini geliştiriyor. Oldukça konforlu ve uzun yol imkanı sunan araç 61.500 Euro civarında alıcı bulacak. Opel Ampera elektrikli araba şehir dışına çıkabileceğiniz nadir modellerden birisi.

Otomobil devlerinden Toyota da bu alanda iddialı kurumlardan. Toyota elektrikli araba modelleri için Sakaria segmentini geliştiriyor. Henüz görücüye çıkmayan aracın piyasada en iddialı modellerden birisi olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Aidatları Nasıl Geri Alınır? Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçesi Örnekleri başlıklı makalemizde kredi kartı aidatı dilekçe, kredi kartı aidatı geri almak için ne yapmalı ve kredi kartı aidatı iade hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir