Cildi Soğuklardan Koruma YollarıÖzellikle hassas ciltler için soğuk havalar oldukça yıpratıcı olabiliyor. Özellikle soğuk havalarda cildi soğuk havalardan koruma için nemlendiri kullanımı çok önemli. Uzmanlar soğuklarda cildinizi dengelemeniz için temizliğie ve nemlendiri kullanımına büyük önem veriyor. Özellikle kış şartlarının ağırlaştığı bu dönemlerde cilt sağlığınız için cildinizi temiz tutmak ve sıklıkla nemlendirmek gerekiyor. Soğuk havalar ile birlikte ciltte kurumaya bağlı olarak büyük tahribat olabilir. Hassas ciltlerde bu etkiyi daha fazla hissederiz. Soğuk havalarda cilt temizliği ve ölü derilerden kurtulma yani peeling yapılması, nemlendiriciler ile sık sık cildin nemlendirilerek çatlaklara karşı konuması tavsiye ediliyor. Cildi soğuk havalardan koruma yolları hakkında bilgiler veren uzmanlar sıcaklıkların düştüğü bu günlerde sıvı kaybından kaynaklanan çatlakların ve ölü hücrelerin çoğaldığına dikkat çekiyor. Cildi soğuklardan koruma yolları arasında en önemli konu nemlendirme olarak dikkat çekiyor. Cildinizi soğuklardan koruma için sık sık nemlendiriciler kullanmanız ve ölü derilerden peeling yöntemi ile kurtularak ölü hücrelerden kurtulmanız cilt parlaklığınızı koruyacaktır.

Cildinizi soğuklardan koruma yolları arasında cilt kuruluğunun önlenmesi büyük önem taşıyor. Bu havalarda aşırı kahve ve kafein içerien gıdalar tüketmekten uzak durun. Sıvı alımını arttırın. Ölü deriyi kaldırma için özle karışımlar ile duş öncesi cildinizi ovalayarak masaj yapın. Ölü hücrelerden cildinizi arındırın. Günde 6-7 bardak su tüketin. Cilt kurluğunu öneleyerek ölü hücre oluşumunu azaltın.

Ölü deriyi kaldırma

Cildi soğuk havalardan koruma ve ölü hücre oluşumunu engelleme için sıvı tüketimini bu dönemlerde arttırın. Cildi soğuk havalardan koruma yolları arasında en önemli yol ise bu dönemlerde nemli bir cilt elde etmek olmalı. Nemlendirici kullanımı dışında ölü hücrelerden kurtulmanızı sağlayacak karışımlar hazırlayarak kendinize özel duş jelleri yapabilirsiniz. Cildi soğuklardan koruma yolları arasında bu karışımlar da çok etkili olacaktır. Örneğin parabensiz karışım kullanın ya da evde kendiniz böyle bir karışım hazırlayarak cildinize uygulayın. Yarım fincan kalın şeker ile bir fincan Hindistan cevizi yağını karıştırarak elde ettiğiniz karışımı cildinize yumuşak ve oval hareketler ile yedirin. Cildinizi soğuklardan koruma için kendinize biraz daha zaman ayırın. Bu işlemi haftada bir defa duştan önce yapmanız yeterli olacaktır. Duştan önce 5 dakika kadar hazırladığınız bu karışımlar ile cildinizi ovmanız ölü hücreleri yok ederek cildinizi soğuklardan koruma yolları arasında büyük öneme sahiptir. Ölü deriyi kaldırma size parlak ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Ayrıca nemli ve çatlamayan bir cildiniz olacaktır.

Cildi Soğuklardan Koruma Yolları

Hazırladığınız bu tür karışımlar sayesinde ölü hücrelerden kurtularak daha parlak ve canlı bir derinin yanında lenf sistemi ve kılcal damarları uyararak dolaşımı harekete geçiriyorsunuz. Bu size daha sağlıklı beslenen ve diri bir cilt sağlıyor. Cildinize bakım yaparken fırça kullanmanız da faydalı olacaktır. Cildi soğuk havalardan koruma için fırça kullanımına da dikkat edin. Dairesel hareketler ile tüm bedeninizi fırçalayın. Cildi soğuk havalardan koruma yolları arasında cildinizin yağ oranını korumakta önemli bir yere sahip. Sıcak su ve sabun ciltteki yağ oranını azaltır. Bu da cildinizde kurumalara sebep oluyor. Cildi soğuklardan koruma yolları arasında ciltteki yağ oranını dengelemekte fayda vardır. Bu nedenle daha az sabun ve çok sıcak olmayan su ile duş almayı tercih edin. Cildinizi soğuklardan koruma için banyoda ılık su kullanın. Sabun kullanımı da cildinizi soğuklardan koruma yolları arasında büyük bir etkiye sahip. Doğal sabunlar ya da banyo jelleri size daha sağlıklı bir cilt için yardımcı olacaktır. Ölü deriyi kaldırma için organik ve doğal markalar zorunlu yağlar ve sağlıklı bitki özleri içeren nemlendiriciler, sabunlar hazırlamaktadır. Duş alırken terleyen ve kirlenen bölgelerde sabun kullanın. Cildinizin geneli için sabun kullanımından uzak durun. Sabun cildinizi kurutur. Duş sonrası ise cildinizi mutlaka nemlendirin.

Bir önceki yazımız olan Genel Sağlık Sigortası Nedir başlıklı makalemizde genel sağlık sigortası kanunu, genel sağlık sigortası nedir ve genel sağlık sigortası primi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir