Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?Genelkurmay Başkanı Özel basına verdiği son demecinde Türkiye gündeminin askerlikle ilgili merak edilen sorularına yanıt verdi. Özel’in cevapları arasında en çok MİT PKK görüşmeleri, sözleşmeli er uygulaması ve tabi ki bedelli askerlik çıkacak mı sorusuna verdiği yanıt dikkat çekti.

Buna göre Genelkurmay Başkanı bedelli askerlik ne zaman çıkacak ve Genelkurmay’ın bedelli askerliğe bakış açısı, kısa süre içerisinde bedelli askerlik çıkıp çıkmayacağı, askerlik süresinde bir değişiklik olup olmayacağına dair resmi görüşlerini açıkladı.

Bilindiği gibi bedelli askerlik Türkiye’nin en çok tartışılan ve beklenen uygulamalarından biridir. Binlerce asker kaçağı durumunda olan genç bedelli askerlik uygulaması için askere gidişlerini erteliyor. Bedelli Askerlik 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 10. Maddesine göre düzenlenmiş bir uygulamadır. Bedelli askerliği düzenleyen bu maddeye göre bedelli askerlik, askerlik çağına gelmiş yükümlü kaynağının TSK ihtiyaçlarından fazla olması, ihtiyaç fazlası yükümlülerin temel eğitimlerini yapması ve ardından belirlenen ücreti ödeyerek askerliklerinin kalan kısımlarını yapmış sayılmaları olarak düzenlenmiştir.

Bu kanun maddesi gereğince 1987, 1992 ve 1999 yıllarında üç kez Askerlik Kanunu’na geçici maddeler ilave dilerek askerlik uygulamasına gidilmişti. Bedelli askerlik uygulamalarında toplam 125844 yükümlü faydalanmıştır.

Bedelli Askerlik

Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik uygulamasının en çok tartışılan ve halkın en hassas olduğu durum zenginlerin bedelli askerlik ile kurtulmaları buna karşılık özellikle terör olaylarında en çok yoksul erlerin şehit olmasıdır. Genelkurmay ve hükümetler bu hassasiyetlerden çok çekindikleri için bedelli askerlik uygulamasına pek sıcak bakmamaktadır. Mevcut anayasamızda vatan hizmeti olarak gösterilen askerlik herkes için hak ve görev olduğu görülmektedir. Bu bakımdan özellikle genelkurmay fakir-zengin ayrımcılığına sebep olacağı için bedelli askerlik tekliflerine genellikle soğuk bakıyor. Bu da demek oluyor ki kısa dönemde bedelli askerlik gibi bir beklenti içinde olmak boşuna. TSK sözleşmeli er alımları ile profesyonelleşme yoluna giderken ihtiyaç fazlası yükümünün olması beklenen bir durumdu. Bu da bedelli askerlik bekleyenleri umutlandırmıştı. Ancak genelkurmay başkanı bedelli askerliğin zengin fakir ayırımcılığına sebep olacağı gerekçesi ile bu konuda pek olumlu tavır göstermiyor.

Bir diğer tartışalı konu da askerlik süresinin kısaltılması yönünde çıkan söylentiler. Askerlik süresinin kısaltılması da sık sık gündemi işgal eden konuların başında geliyor. Ancak gerek terör olaylarındaki artış, gerekse bu olaylarda askerlerin eğitimsiz olduğu tartışmaları genelkurmayı bu konuda düşündürüyor. Daha kısa süreli askerlik yapanların bu yerlerde askerlik yapması daha yoğun eleştirilere sebep olabilir. Ayrıca henüz KKK sözleşmeli er kadroları yeterince artmadığından sınır güvenliği ve bölgesel caydırıcılık konularında zaaf doğabileceği endişesi de genelkurmayın askerlik süresinin kısaltılması konusunda çok olumlu bir görüş bildireceği ihtimalini azaltıyor.

Bedelli Askerlik ve Suriye’de Son Durum Olayları

Türkiye ordusunun Suriye’de son durum olaylarına bakış açısı da merak edilen konuların başında geliyor. Zira siyasiler savaş tehditlerine kadar gitmiş demeçler vermişti. Ancak genelkurmay Suriye son durum olaylarını Suriye’nin bir iç meselesi olarak görme eğiliminde görünüyor. Ancak Suriye çok uzun bir sınırı paylaştığımız bir ülke. Ayrıca Türkiye halkı ile Suriye arasında akrabalık bağları da çok yoğun olarak hissediliyor. Bu durum ordunun Suriye son durum olaylarına karşı biraz daha duyarlı olmasını gerektiriyor. Suriye Ortadoğu ülkeleri arasında hassas bir denge noktasında bulunuyor. Suriye’nin konumu ülkemizin de güvenliğini yakından ilgilendiriyor. Bu bakımdan genelkurmay Suriye son durum olaylarını çok yakından takip ediyor. Ordunun en büyük beklentisi ise bu ülkede bir an önce istikrarlı bir yönetimin sağlanması yönünde.

Bedelli Askerlik ve MİT PKK Görüşmelerine TSK’nın Tavrı

Son dönemlerde kimin sızdırdığı ve içeriği bakımından Türkiye gündemini en fazla işgal eden konu MİT PKK görüşmeleri olarak karşımızda çıktı. Zira bu görüşmelerde MİT mensupları PKK yöneticileri ile aynı masada toplanmış ve müzakere etmekteler. Üstelik görüşmelerdeki diyaloglar ve bazı ifadeler kamuoyu tarafından tepki ile karşılanmıştı. Bu görüşmelerin ilk olmadığı ve MİT PKK görüşmeleri sırasında MİT mensuplarının İmralı ile örgüt arasında bir iletişim kurmaya izin verdikleri de anlaşılıyordu.

Genelkurmay’ın bu görüşmelere dair tavrı ve fikri de merak edilen konuların başında geliyordu. MİT PKK arasındaki görüşmelerin ses kaydının yayınlanması hakkında Genelkurmayın fikirleri çok merak ediliyor. Ayrıca genelkurmayın MİT PKK görüşmelerinin devamı konusunda ne düşündüğü de merak edilen bir başka konu.

Genelkurmay başkanı MİT PKK görüşmeleri ile ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Genelkurmay başkanı da MİT PKK görüşmelerini basından öğrenmiş. Görüşmelerin içeriğine dair ayrıntıları da yine basında yayınlanmasının ardından görebilmiş. Dolayısı ile ordu MİT PKK görüşmelerinin nerede, ne zaman ve hangi şartlarda yapıldığına dair bir bilgiye sahip değil. MİT PKK görüşmelerinin kayıtlarının basına nasıl sızdığını da Genelkurmay başkanı bilmediğini söylüyor.

Genelkurmay başkanı ordu olarak kendi görevlerinin kendi üst makamları olan makamların emir ve direktifleri doğrultusunda terörle mücadele etmek olduğunu hatırlattı. Ordunun görevinin terör ile mücadele olduğunu yineleyen Genelkurmay başkanı, bunun dışında gerçekleştirilecek faaliyetlerin ise TBMM ve hükümetin inisiyatifinde olduğu görüşünde. MİT PKK görüşmelerini de bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığı, birliği ve bütünlüğü için Türkiye’nin uzun yıllardır süren devlet geleneği ne gerektiriyorsa o yapılmalıdır. MİT PKK görüşmeleri gibi diğer atılacak her adımda da toplumsal hassasiyetlerin ve dengelerin gözetilesi gerekir. Ayrıca bu adımların güvenlik güçlerinin morallerini nasıl etkileyeceği de düşünülmesi gereken konulardan biridir.

Sözleşmeli Er Uygulamasında Son Durum

Genelkurmay Başkanı son günlerde yine gündemi yoğun olarak işgal eden ve ordunun profesyonelleşmesi bağlamında ilk adım olarak görülen sözleşmeli askerlik uygulamasına da değindi. TSK sözleşmeli er alımları ve KKK sözleşmeli er istihdamı ile ilgili son durum hakkında bilgiler verdi.

Sözleşmeli er ola şartları ile ilgili bir açıklama yapan Genelkurmay başkanı, TSK sözleşmeli er alımlarında, en az ilköğretim mezunu olup askerlik hizmetini erbaş veya er olarak tamamlamış, ön başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisinin üzerinden üç yıldan fazla süre geçmemiş olanlar ile düzeltilmemiş nüfus kaydına göre yirmi altı yaşından gün almamış olanların sözleşmeli er olabileceğini hatırlattı. Bilindiği gibi TSK sözleşmeli er olarak istihdam edilen personelini diğer askerler gibi kışlalarda barındıracak. Sözleşmeli askerlik uygulaması ile KKK sözleşmeli er istihdamında yer alanlar 3 ile 8 yıl arasında görevde kalacak. Sözleşmeli askerlik uygulaması ile orduya alınanlar 29 yaşına kadar görev yapabilecek. Sözleşmeli er alımları ile orduya alınanların tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacak. Sözleşmeli askerlik yapanlar görev sürelerinin ardından orduda kaldıkları süreye bağlı olarak tazminat alabilecekler. Sözleşmeli er başvuruları ile orduya alınan personel öncelikli olarak sınır bölgelerinde görev alacak. KKK sözleşmeli er temin faaliyetlerine 12 Temmuz 2011 tarihinde başlamıştır.

Bu yıl (2011 yılı); 5.103 kişilik kontenjan belirlenmiş ve 17.827 kişinin müracaatı alınmıştır. Temin faaliyetleri, Ankara, İstanbul (iki merkezde), İzmir, Adana, Balıkesir, Erzurum, Elazığ, Samsun ve Trabzon’daki 10 test ve mülakat merkezinde yapılmış ve 21 Ekim 2011 tarihinde tamamlanmıştır. Müracaat eden 17.827 kişiden 3.038 kişi test ve mülakat için başvurmuş, bunlardan 1.992 kişi fiziki test ve mülakatı kazanmıştır. Halen sağlık muayeneleri devam etmektedir. Temin faaliyeti, görüleceği gibi beklentilerin çok gerisinde gerçekleşmiştir.

2011 sözleşmeli er alımları kapsamında temin edilecek personelin Kasım 2011 celbi ile eğitime alınması ve Mart 2012 tarihinde birliklerin göreve başlaması planlanmıştır. 2012 sözleşmeli er alımları için ise; 10.659 kişilik kontenjan tahsis edilmiş ve başvuruların alınmasına başlanmıştır. Sözleşmeli erlerin uzman erbaşlarımız gibi birliklerimizin görev etkinliğine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir