Atanamayan Öğretmenler Filme Konu OlduÜlkemizde her yıl mezun olan binlerce öğretmen adayı bulunurken, öğretmen alımlarında kontenjan bir türlü artmıyor. Atama beklerken, KPSS kurslarına kayıt olan binlerce 25 – 30 yaş arası öğretmen üniversite eğitimi sonunda bir de kurslar için para harcamak durumunda kalıyor. Ancak günümüzde bazı branşlarda 10 yıllarca atama yapılmayacağı biliniyor.

Her geçen yıl atanamayan öğretmenlerin sayısı on binlerle ifade ediliyor. YÖK atanamayan öğretmenler sorununa eğitim fakültelerinin kontenjanlarını azaltarak çözüm bulmaya çalışırken açılan her üniversitede eğitim fakültesi de açılıyor. YÖK verilerine göre ülkemizde öğretmen ataması bekleyen 274 bin öğretmen adayı bulunuyor. Atanamayan öğretmen sayısı Milli Eğitim bünyesinde çalışan öğretmenlerin yarısına denk bir sayı oluşturuyor. Bu sayı göz önüne alındığında öğretmen atamalarının önümüzdeki yıllarda nasıl kronik bir sorun haline geleceği görülüyor. Atanamayan öğretmenler, dershanelerde çok düşük ücretlere uzun saatler boyunca çalışmak zorunda kalıyor. Bununla birlikte her yıl yapılan öğretmen atamaları mezun olan aday sayısını dahi geçemiyor. Ortada bu kadar birikmiş atanamayan öğretmen adayı bulunurken, her yıl bu sayıya binlerce yenisi ekleniyor.

Atanamayan Öğretmenler

Öğretmen atamalarına bulunan çözüm ise eğitim fakültelerinin kontenjanlarının kısıtlanması olarak öne çıkıyor. Ancak bu önlem birikmiş atanamayan öğretmen sayısını azaltmaya yetmiyor.

Atanamayan öğretmenler düzenledikleri gösteriler ve sosyal etkinlikler ile seslerini duyurmaya çalışıyor. Özellikle sosyal medyada örgütlenen öğretmen adayları, öğretmen atamalarının azlığını ses getiren gösteriler ile protesto ediyor. Atama bekleyen öğretmen adayları arasında bu güne kadar 27 kişi yaşamına son verdi. Atama beklerken kansere yakalanan ve atanamadan vefat eden öğretmen adayı Şafak Bay’da atanamayan öğretmenlerin bir simgesi oldu. Mersin Sinema Topluluğu, atama beklerken intihar eden 27 öğretmen adayı ve kansere yenik düşen Şafak Bay’ın anısına bir kısa film hazırladı.

Atama İzindeyiz isimli kısa filmin ön gösterimine katılan proje koordinatörü Ufuk Bay öğretmen atamalarına dikkat çekmek istediklerini söyledi. Atama beklerken kansere yenik düşen Şafak Bay’ın kardeşi olan Ufuk Bay, “Türkiye’de 400 bin Şafak Bay var. Tüm atanamayan öğretmenleri hatırlatmak istedik” diyor.

Atama İzindeyiz isimli kısa filmin ön gösterimi bir alış veriş merkezinin gösteri salonundan öğretmenlerin, öğrencilerin ve atama bekleyen öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Atama İzindeyiz’in senaryosunu Zana Kılıç yazdı. Filmin yönetmen koltuğunda Yasin Korkmaz oturuyor. Atama İzindeyiz filminde Emre Karakoç, Mehmet Tekkanat, Salih Yıldırım, Mehmet Çağlar, Armağan Sayın ve Beşir Yılmaz rol alıyor.

Atama İzindeyiz isimli kısa filmin konusunda öğretmen atamalarını takip eden 3 atanamayan öğretmen adayının bir birinden habersiz yaşarken hayatlarının aynı noktada kesişmesi anlatılıyor. Atanamayan öğretmenlerden birisi daha sonra intihar ediyor. Filmin sonunda Tarık Akan, Şevval Sam, Levent İnanır, Rutkay Aziz, Yavuz Özkan gibi sanatçıların aralarında bulunduğu bir grup ünlü sanatçı atanamayan öğretmenlerle ilgili mesajlar veriyor.

Atama İzindeyiz isimli kısa film çalışmasının proje koordinatörü Ufuk Bay, filmin ağabeyi Şafak Bay’ın hayatını anlatmadığını, bu ülkede 400 bin Şafak Bay bulunduğunu, filmin öğretmen atamalarını beleyen, atanamayan öğretmenler sorunlarına eğildiğini söyledi. Bay; 3 yıl boyunca fırsat buldukları her alanda atanamayan öğretmenlerin sorunlarını dile getirmeye çalıştıklarını anlattı.

Türkiye şartlarında atanamayan öğretmenler ücretli öğretmenlik ya da dershane tercihlerinden birini tercih etmek durumunda kalıyor. Ücretli öğretmenlik yapan bir öğretmen adayı 17 günlük sigorta yapılıyor. Ücretli öğretmenler günlük 6 lira karşılığında çalışıyor. Filmde ücretli öğretmenlik yapan öğretmenlerinde sorunlarına eğildiklerini anlatan Ufuk Bay, ücretli öğretmenlerin başından geçen çok hüzünlü hikayeler olduğunu hatırlattı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir