2B Yasası Son Durum Arazi Satışları Rayiç Bedel ve İndirim OranlarıOrman vasfını yitirmiş araziler olarak bilinen 2B arazileri ile ilgili kanun teklifi yaklaşık 1 yıldır komisyonda görüşülmeyi bekliyordu. Tarım, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa ile yaklaşık 30 yıldır hakkında bir düzenleme beklenen arazilerin satışı ile ilgili sona gelindi. 2B yasası kapsamında hazineye kayıtlı orman arazisi olarak görünen fakat yıllar içinde yerleşime açılmış olan orman arazileri üstünde yerleşik olan hak sahiplerine öncelik tanınarak satışa çıkarılacak. 2B kanunu kapsamında elde edilecek gelir ile orman arazilerinin ıslahı ve orman köylüsünün durumunda iyileştirmeler için kaynak oluşturulacak. 2B yasası son durum bakıldığında meclis gündemine alınması ve kanunlaşmasına kesin gözü ile bakılıyor. 2B arazileri kanunun geçmesi ve hukuki altyapısının oluşturulması ile rayiç bedelinden satışa çıkarılacak. 2B arazileri son durum ile vergi tutarlarına bakılarak rayiç bedelleri tespit edilecek. Hak sahipleri 2B yasası rayiç bedel tespitinin ardından araziyi % 70’i fiyatına alabilecek. 2B yasası hak sahibi başvuru bedelleri olarak hak sahiplerinden ödemelerde mahsup edilmek üzere 3 bin TL tahsil edilecek. 2B yasası indirim oranları ise vade farksız 5 yıl taksitli ödemeler ile peşin ödemede % 20 ekstra indirim öngörüyor. Ayrıca kanunun çıkması ile birlikte hak sahipleri arazilerini ipotek ettirerek kredi kullanabilecekler. 2B yasası kredi imkanı tanınarak bunun yasal altyapısı oluşturulacak. Hak sahiplerinin uzun zamandır 2B arazileri ipotek edilecek mi sorusuna böylece cevap verilmiş oldu.

2B Yasası Arazilerin Satış İşlemleri Nasıl İşleyecek?

Orman vasfını yitirmiş 2B arazileriyle ilgili kanunun ayrıntılarını anlatan AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, arazi bedelinin yüzde 10’unun peşin tahsil edileceğini, ödemelerde 5 yıl vade uygulanacağını söyledi. Kanuni engelin kalmadığı yasada sona gelindi. 2B yasasında artık arazilerin rayiç bedellerinin tespit edilmesi bekleniyor. Anayasa Mahkemesi kanunun iptaline ilişkin başvuruyu reddetmişti.

2B Yasası Son Durum Arazi Satışları Rayiç Bedel ve İndirim Oranları

2B yasası komisyondan geçti. Artık 2B kanunun meclis gündemine alınarak yasallaşması bekleniyor. Konu ile ilgili olura açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Canikli; “Bu düzenlemeler, 31.12.1981 tarihi itibari ile orman vasfını kaybetmiş arazilerin (2B) kullanıcılarına belli şartlarla satılması şeklinde olacak. Taslaklar hazır, TBMM’ye sevk edilme aşamasına gelmiş durumda. Sadece birkaç konu üzerinde karar verilmesi gerekiyor” dedi.

2B Arazileri Rayiç Bedelleri Nasıl Tespit Edilecek?

2B arazileri orman bölgesi olarak görünse de bu toprakların büyük bölümü Marmara Bölgesi sınırlarında bulunan İstanbul ve civarındaki şehirlerde bulunuyor. Bu durum arazilerin rayiç bedelinin nasıl tespit edileceği sorununu da beraberinde getiriyor. Büyükşehirlerde bulunan araziler genellik hazine arazisi olmasına rağmen üzerinde yaşayan kişiler tarafından bedel ödenerek satın alınmış bu durum da arazilerin fiyatının belirlenmesinde daha dikkatli davranılmasını gerektiriyor. 2B arazilerinin fiyatları yani rayiç bedelleri bulundukları yerin emlak vergisi oranları baz alınarak tespit edilecek. Arazi hak sahipleri emlak vergisi oranlarından belirlenen bu fiyatın % 70’ini ödeyerek araziye sahip olabilecekler. Kırsal alanda bulunan ve üstünde tarım yapılan arazilerin çiftçilere devrinde ise daha makul rakamlar tespit edilecek. Kırsal alanlarda buluna 2B arazileri emlak vergilerine göre fiyatlandırılırken, büyükşehirlerde yapılaşmaya müsait alanlarda bulunan arazilerin rayiç bedellerinde emlak vergisinin yanında muadili arazilerin fiyatları da göz önünde bulundurulacak.

2B Yasası Arazi Bedeli Ödeme Koşulları

2B arazilerinin çiftçiye devrinde daha kolaycı bir yaklaşım sergilenecek. Çiftçilerin arazileri almasında % 10 peşin, 5 yıl vadesiz taksit imkanı sunulacak. Üzerinde yapılaşma olan arazilerin bir kısmı hak sahiplerine kamulaştırma bedeli ödenerek TOKİ’ye devredilecek.

Bir önceki yazımız olan Xbox 720 Ne Zaman Çıkacak başlıklı makalemizde Xbox 720 fiyatları, Xbox 720 ne zaman çıkacak ve Xbox 720 oyunları hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir