2012 ÖMSS Kura Başvuruları DuyurusuKamu personeli adayı engellilerin tabi tutulduğu ÖMSS sınavının ardından ÖSYM tarafından 2012 engelli memur seçme sınavı kurası ile ilgili önemli bir duyuru yapıldı. 2012 kamuya engelli alımı kapsamında ÖMSS sınavına girmeden kamuya personel olarak direk alınacak adaylar için kura işlemi yapılacak. 2012 ÖMSS kura başvuru işlemleri 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 2012 ÖMSS kura başvuruları için 25 Mayıs 2012 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş özürlü adaylar başvurabilecekler. 2012 ÖMSS kuraları ile ilgili resmi duyuru ile birlikte aday birçok özürlü kura işlemlerinin ayrıntılarını merak etmeye başladı. ÖMSS kura başvuru nasıl yapılır? ÖMSS kura başvuruları ne zaman başlayacak ve ne zaman bitecek? Kimler ÖMSS kura başvuruları 2012 için başvurabilecek. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

ÖMSS Kura Başvuruları Açıklaması

03.10.2011 tarihinde kabul edilerek 28073 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” gereğince, kura usulü yapılacak yerleştirmeler için özürlü adayların başvuruları kabul edilecek.

2012 ÖMSS Kura Başvuruları Duyurusu

ÖMSS özürlü memur adayı kura başvurularına en az % 40 özürlü, ilköğretim, ilkokul, ortaokul mezunu veya mezun olabilecek durumda olan ve 25 Mayıs 2012 tarihinde 18 yaşını doldurmuş özürlü adaylar başvurabilecekler. ÖMSS kura ile atamalara başvuracak olan bu adaylar sınava tabi olmadan sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklar.

Bir ortaöğretim kurumundan, ön lisans veya lisans programından mezun olan veya ÖMSS’nin yapıldığı yıl mezun olabilecek durumda olan özürlü adayların 20 Şubat – 2 Mart 2012 tarihlerinde 2012 – Özürlü Memur Seçme Sınavı ÖMSS başvuruları daha önce alınmıştı. Bu nedenle 2 Mart 2012 tarihi itibariyle bir ortaöğretim kurumundan (Lise ve dengi okullardan) diploma almaya hak kazanan adaylar ile 2012 ÖMSS’ye ortaöğretim düzeyinde başvuran adaylar kuraya başvuramayacaklar. Bu şartları taşımayan adaylar kuraya katılsalar bile durumlarının anlaşılması halinde hiçbir hak talep edemeyecekler.

ÖMSS kura başvuru tarihleri 14 Mayıs 2012 tarihinde başlayacak, 25 Mayıs 2012 tarihinde bitecek. ÖMSS kuralarına katılacak adayların Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ve İnternet bankacılığı aracılığıyla başvuru ücreti olan 10 TL yatırması gerekmektedir.

Adaylar ÖMSS kura başvurusunu yapmadan önce ikamet ettikleri adreste bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İl Müdürlüğü birimlerinden başvuru yapacakları özür grubunu belirten onaylı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini almalıdırlar. ÖMSS kura başvurularında bu belgesi olmayan adayların başvuruları ve kayıtları alınmayacaktır.

ÖMSS kura başvuruları ÖSYM sınav merkezi yöneticiliği olarak görev yapacak olan ortaöğretim kurumu müdürlükleri ve ÖSYM sınav merkezlerine şahsen başvuru yapmaları durumunda 3 TL kura başvuru ücretini ödeyeceklerdir. ÖMSS kura başvuruları ve devamı süreçle ilgili ayrıntılı bilgi için 2012 ÖMSS kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden edinilebilir.

Bir önceki yazımız olan Yeni Lise Sistemi 2012 Erken Mezun Olmak Nasıl Olacak başlıklı makalemizde andımız kalkacak mı, andımız kalkıyor mu ve ders geçme sistemi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir